Szprycha nr 1. Nowe połączenia dla kujawsko-pomorskiego!

  • 21.05.2019, 11:07 (aktualizacja 21.05.2019, 13:25)
  • KB
Szprycha nr 1. Nowe połączenia dla kujawsko-pomorskiego! Materiały prasowe
Centralny Port Komunikacyjny to nie tylko nowe lotnisko, ale też linie kolejowe. W ramach tzw. szprychy nr 1 powstanie ponad 300 km nowych linii kolejowych, a prawie 600 km zostanie zmodernizowanych. Do sieci połączeń dalekobieżnych zostaną włączone m.in. Płock, Grudziądz i Złotów.

Szprycha nr 1 to linia stanowiąca planowane przedłużenie Centralnej Magistrali Kolejowej: od Centralnego Portu Komunikacyjnego w kierunku Kujaw i Pomorza. 308-kilometrowa trasa pobiegnie z CPK do Włocławka, gdzie rozdzieli się na dwie: przez Grudziądz do Trójmiasta, a przez Toruń, Bydgoszcz i Nakło nad Notecią i Szczecinek do Koszalina. Jak wynika z danych GUS, w powiatach wzdłuż tej trasy mieszka łącznie ponad 3,5 mln ludzi.

Dzięki inwestycjom spółek CPK i PKP Polskie Line Kolejowe, które zostały przewidziane w ramach szprychy nr 1, do sieci połączeń dalekobieżnych zostanie włączony m.in. Płock (dawna stolica Polski z przełomu XI i XII w.) i Grudziądz z jego pięknym Starym Miastem i Cytadelą. Korzyści dla mieszkańców będą niezaprzeczalne, np. podróż z Płocka do Warszawy skróci się z 2,5 godz. do 45 minut. Pociągi dojadą też szybciej np. do Torunia z jego Dworem Artusa i Krzywą Wieżą oraz Bydgoszczy z Wyspą Młyńską i spichrzami, siedziby Pesy (polskiego producenta taboru). Dojadą też na Pomorze: z Gdańskiem, kolebką Solidarności (patronką CPK), Gdynią, wizjonerskim projektem II RP, i Sopotem z jego „monciakiem” i molo. A jeśli chcemy poszukać innych piaszczystych plaż i morskiego powietrza, pociągi dojadą też zmodernizowaną linią do Koszalina i Kołobrzegu.

Korzyści z inwestycji kolejowych są niezaprzeczalne. Płock i Grudziądz, dziś wykluczone transportowo, przestaną być białymi plamami na kolejowej mapie Polski. Bardzo istotnie usprawni się skomunikowanie z centrum Polski Torunia i Bydgoszczy. Szprycha do Kołobrzegu i Koszalina skokowo poprawi dostępność najbardziej wykluczonego obszaru Polski, czyli Pomorza Środkowego – mówi Mikołaj Wild, pełnomocnik rządu ds. budowy CPK.

To wszystko w ramach kolejowej części Programu CPK, która zakłada budowę 1600 km nowych linii prowadzących z 10 kierunków do Portu Lotniczego Solidarność i Warszawy. – Z ponad 100 polskich miast będziemy mogli bezpośrednio dojechać do Portu Solidarność i Warszawy w czasie nie dłuższym niż 2,5 godziny. Zadania realizowane w ramach Programu Kolejowego CPK pozwolą nam działać na rzecz zrównoważenia transportu w Polsce. Dzisiaj charakteryzuje się on niedostatecznym rozwojem kolei i opiera w nadmierny sposób na infrastrukturze drogowej – mówi Piotr Malepszak, pełniący obowiązki prezesa CPK.

W ramach etapu zero, który powinien być gotowy przed uzyskaniem przez Port Solidarność zdolności operacyjnej, wybudowane zostanie 140 km nowych linii, głównie na trasie Warszawa - CPKŁódź. Pozostałe inwestycje kolejowe wpisane są w horyzont czasowy do 2040 r.

Każda z 10 kolejowych „szprych”, prowadzących do CPK, składać się będzie z nowych odcinków sieci oraz z wyremontowanych lub zmodernizowanych fragmentów istniejącej infrastruktury. Na potrzeby budowy tego kolejowego systemu doszło do podziału zadań inwestycyjnych między spółki CPK i PKP PLK.

29 kwietnia br. Rada Ministrów przyjęła rozporządzenie na mocy którego każdy z nowych odcinków torów, którymi pociągi dojadą do CPK i Warszawy, otrzymał numer i został włączony do wykazu linii kolejowych o znaczeniu państwowym. Tego dnia premier RP Mateusz Morawiecki przedstawił założenia Programu Kolejowego CPK na konferencji prasowej na stacji Łódź Fabryczna. – Zależy nam, żeby mieszkańcy wszystkich regionów w Polsce, z miast i wsi mieli równy dostęp do kolei, żeby mogli wygodnie podróżować do każdego zakątka kraju. Te inwestycje zapewnią szkielet systemu transportowego państwa – mówił premier.

Łączna długość linii kolejowych w Polsce wynosi dziś ponad 19 tys. km. Od początku lat 90. zostało rozebrane ponad 5 tys. km linii. Nowe inwestycje są potrzebne, ponieważ od lat 80., kiedy zakończono realizację Linii Hutniczo-Siarkowej, a wcześniej Centralnej Magistrali Kolejowej, nie budowano w Polsce na dużą skalę szlaków kolejowych. Program CPK to pierwszy plan budowy nowej infrastruktury kolejowej od tego czasu.

 

KB

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (8)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Yale
Yale 21.05.2019, 13:57
Dobrze ze szybko poprawiacie własne bledy i usuwacie nieprawdziwe wersje.Nie macie się jednak powodu sie gniewac ze jesteście za nie upominani w cenzuralnych słowach.Watpie by waszym celem była prymitywna prowokacja wobec mieszkancow Torunia,ktorzy jak wiadomo,niechetnie patrza na takie bledy.
Redakcja
Redakcja 21.05.2019, 14:19
Słowo "nieuk" może jest cenzuralne, ale niestety pozostaje nacechowane negatywnie, wskutek czego jest obraźliwe. Życzymy miłego dnia.
Pitt
Pitt 21.05.2019, 13:41
Dawno temu Centralna Magistrala Kolejowa planowana była przez Sierpc, Brodnica, Grudziądz i dalej do Trójmiasta... Teraz centrum Polski to Toruń
Yale
Yale 21.05.2019, 13:21
Torun na Kujawach? Co za nieuk to napisał? Przykre ze puszczacie takie gnioty.
CBR
CBR 21.05.2019, 21:49
Szczerze to masz rację. Tylko lewobrzeżna część Torunia leży na Kujawach. Prawobrzeżna leży na Ziemi Chełmińskiej. Powinni to poprawić.
egon
egon 21.05.2019, 15:51
Dworzec kolejowy TORUŃ GŁÓWNY i PODGÓRZ to .....gdzie są? .Yale ogarnij się .Łatwo pisać niuk nie.....wi.
Yale
Yale 21.05.2019, 23:38
Podgorz został dolaczony do Torunia w 1938 roku,wies Wrzosy w 1952 a Torun Wschodni to był kiedyś Torun Mokre.Tylko co to znienia?Torun to Pomorze a nie Kujawy.Tak jak Lubicz to nie Kujawy tylko Mazowsze.Pomimo to ze Lubicz jest organizacyjnie osobno to funkcjonuje jak dzielnica Torunia.Stad tez takie zaczepki ze strony Bydgoszczy sa nie na miejscu.Bo nikt w Toruniu nie chciał tego województwa i z komunistami i budzikami w reku nie biegal.Historia nie laczy Bydgoszczy i Torunia.Wrecz przeciwnie.I takie zaczepki niczego dobrego nie wprowadzają.
Redakcja
Redakcja 21.05.2019, 13:30
Artykuł dotyczy ogółem całego województwa kujawsko-pomorskiego. Toruń do niego należy. Dlatego tak zostało to ujęte. Prosimy też o stosowne wypowiedzi, bez obrażania innych.

Pozostałe