Wybrane bydgoskie szkoły wyposażono w panele fotowoltaiczne

  • 17.04.2019, 11:11 (aktualizacja 17.04.2019, 17:23)
  • KB
Wybrane bydgoskie szkoły wyposażono w panele fotowoltaiczne Prąd ze słońca w naszych szkołach – oszczędzamy i dbamy o ekologię
Zakończyliśmy montaż paneli fotowoltaicznych na dachach bydgoskich szkół i basenów. Darmowy prąd ze słońca popłynie do 11 placówek oświatowych, w tym 3 basenów. Dzięki tej inwestycji zaoszczędzimy w tym roku ponad 100 tys. zł. Zadanie warte ponad pół miliona złotych zostało zrealizowane dzięki unijnemu wsparciu.

12 kwietnia na dachach 11 budynków oświatowych zakończyliśmy montaż paneli fotowoltaicznych. Z dachów ośmiu szkół i trzech basenów popłynie darmowy ekologiczny prąd. Dzięki tej inwestycji w naszym mieście już ponad 25 budynków produkuje zieloną energię. Tylko w tym roku planujemy oszczędzić na kosztach energii około 280 tysięcy złotych, otrzymując prąd ze słońca. Zakładamy, że w 2020 roku oszczędności wyniosą jeszcze więcej, około 340 tys. zł. Technologia, którą wykorzystaliśmy pozwoli nam czerpać energię słoneczną przez kolejne 20 lat.

Myśląc o środowisku, myślimy o zdrowiu dzieci i młodzieży, które chodzą do bydgoskich szkół i przedszkoli. Stawiamy na zieloną energię i realizujemy następne przedsięwzięcia. Z darmowej energii korzysta już Leśny Park Kultury i Wypoczynku. Także kilkanaście poprzednich instalacji, znajdujących się na dachach bydgoskich szkół, przedszkoli oraz urzędzie miasta produkuje darmową energię ze słońca. Uwzględniając zapotrzebowanie placówek oświatowych oraz moc instalacji planujemy zaoszczędzić aż 25 procent kosztów zużycia energii. Budynek Urzędu Miasta przy ul. Grudziądzkiej skorzysta podwójnie, z powstałej energii podgrzejemy także wodę.

Ekologiczna Unia Europejska

Budowa mikroinstalacji odnawialnych źródeł energii była możliwa dzięki unijnemu wsparciu. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014 – 2020 wyniosło 45 procent. Koszt montażu paneli fotowoltaicznych wyniósł ponad pół miliona złotych. W najbliższych latach planowane jest przeznaczenie ponad 100 mln zł, w tym 60 mln zł dofinansowania z funduszy europejskich na montaż energooszczędnych rozwiązań i termomodernizacje budynków. Dzięki tym inwestycjom miasto przeznaczy jeszcze mniej na ogrzewanie, a dodatkowo budynki zyskają estetyczne elewacje.

Instalacje fotowoltaiczne pojawiły się m.in. na Szkole Podstawowej nr 65 w Fordonie (budynek szkoły oraz basen).

Zespół Szkół Medycznych na Bartodziejach, panele fotowoltaiczne pojawiły się na budynku szkoły i na basenie.

Na Błoniu Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4, także budynek szkoły oraz basen z nowymi panelami fotowoltaicznymi.

Mikroinstalacje OZE pojawiły się także w Zespole Szkół nr 7, Szkołach Podstawowych nr 10, 31, 47 oraz Zespole Szkół Samochodowych.

W trosce o środowisko nie zwalniamy tempa i rozpoczynamy montaż kolejnych źródeł energii odnawialnej na nowoczesnym budynku w Schronisku dla zwierząt, które będzie czerpać prąd ze słońca, dzięki temu bydgoski azyl będzie całkowicie samowystarczalny energetycznie.

KB
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Gruby
Gruby 17.04.2019, 17:13
Zespół Szkół Ogólnokształcących 44?????? Na Błoniu?Czy ktoś to czyta przed publikacją??Wstyd dla redakcji.Na okrągło błędy,błędy
KOmiX
KOmiX 17.04.2019, 15:37
Na Błoniu mamy chyba Zespół Szkół Ogólnokształcących nr 4 a nie 44...

Pozostałe