Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Turystyka w regionie na plusie

Jak podaje Urząd Marszałkowski dzięki badaniom przeprowadzonym przez Wyższą Szkołę Gospodarki w Bydgoszczy, udało się ustalić jak przebiega ruch turystyczny w regionie.
Turystyka w regionie na plusie

Autor: RB archiwum

Typowy poznający atrakcje naszego regionu turysta to mieszkaniec dużego miasta, który znalazł informację w internecie, podróżuje z najbliższymi, z reguły własnym autem, i zamierza polecić nas rodzinie i znajomym – wynika z badania przeprowadzonego na zlecenie Kujawsko-Pomorskiej Organizacji Turystycznej.

Badanie dotyczące ruchu turystycznego w Kujawsko-Pomorskiem w 2015 roku przeprowadził zespół naukowców z Instytutu Ekonomii i Zarządzania bydgoskiej Wyższej Szkoły Gospodarki. Przeprowadzono pięć tysięcy wywiadów, przepytując ponad 4 800 turystów krajowych i 185 przybyszów  z zagranicy. Wnioski? Z regionalnej oferty turystycznej korzystają przede wszystkim mieszkańcy województwa (40 procent), stanowiący największą grupę zarówno wśród uczestników jednodniowych wycieczek, jak i wśród osób, które wybierają pobyt z noclegiem (noclegami). Najaktywniejsi w tej sferze są bydgoszczanie i torunianie.

Portret naszego turysty

Nasi goście z zewnątrz to głównie obywatele sąsiednich województw – mazowieckiego, pomorskiego i wielkopolskiego (w tym Warszawy, Poznania i Gdańska). Przybywający do nas turyści zagraniczni to najczęściej Niemcy (40 proc.) oraz Brytyjczycy (13 proc.), Holendrzy i Francuzi (po 8 proc.).

Źródłem ich wiedzy o naszym regionie - jego atrakcjach turystycznych oraz ofercie hotelowej, gastronomicznej, kulturalnej i sportowej - jest zasadniczo internet. Do skorzystania z niego przed przyjazdem przyznaje się 65 proc. Zwykle pobyt lub wycieczkę organizują sobie sami, przybywając do nas własnym samochodem (80 proc.), rzadziej pociągiem (10 proc.), zazwyczaj w gronie najbliższej rodziny (50 proc.) lub samotnie (20 proc.).

Z analizy ankiet wyłania się portret statystyczny naszego turysty, który odzwierciedla to, co już wcześniej wychodziło w innych krajowych i zagranicznych badaniach – to z reguły osoba młoda (najliczniej reprezentowany jest przedział 24-39 lat), wykształcona (ponad połowa legitymuje się ukończeniem wyższych studiów), pozytywnie oceniająca własną sytuację materialną.

Pytani o jakość bazy noclegowej w Kujawsko-Pomorskiem oceniają ją jako dobrą (70 proc.), różnorodną (80 proc.), z właściwą relacją standardu do ceny (85 proc.). Gorsza wiadomość jest taka, że aż co czwarty pozostający u nas na noc (jedną lub więcej) w ogóle z niej nie korzysta, wybierając łóżko u rodziny lub znajomych. Także co czwarty lokuje się w sanatorium – to informacja o liczącym się w naszym regonie segmencie turystyki uzdrowiskowej. Hotel to meta dla 14 procent.

Przyjadą do nas ponownie

Wypoczynek (30 proc.) i, w mniejszym stopniu, zwiedzanie (25 proc.) to podstawowe cele turystycznych odwiedzin w Kujawsko-Pomorskiem. Warto jednak zwrócić uwagę, że ponad 10 proc. odwiedzających przybywa tu w celu poprawy zdrowia – do Ciechocinka, Inowrocławia i Wieńca.

Aż co drugi odwiedzający nas turysta krajowy wydaje dziennie 50 złotych lub mniej. Więcej zostawia turysta zagraniczny – od 25 do 100 euro płaci dziennie ponad 90 proc.

Większość – 90 proc. ogółem, 70 proc. gości zagranicznych – zamierza odwiedzić nas ponownie i chętnie poleca nas rodzinie i znajomym (60 i 45 proc.).



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zamglenia

Temperatura: 5°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 9 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
Ostatnie komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama