Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Narada roczna Państwowej Straży Pożarnej w Urzędzie Wojewódzkim

„2018 rok był rekordowy jeżeli chodzi o wsparcie Ochotniczych Straży Pożarnych – dodatkowe 30 mln złotych, z czego 17 mln złotych to środki rządowe. Takiego wsparcia OSP jeszcze nie miało. Kolejne 30 mln złotych otrzymała dodatkowo Państwowa Straż Pożarna w regionie” – mówił wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podsumowując działalność straży pożarnej w województwie.
Narada roczna Państwowej Straży Pożarnej w Urzędzie Wojewódzkim

Autor: KPUW

Wczoraj (25.02) w Urzędzie Wojewódzkim w Bydgoszczy odbyła się roczna narada Państwowej Straży Pożarnej w województwie kujawsko-pomorskim. To czas, aby podsumować miniony rok i zaplanować działania na rok 2019. W spotkaniu pod przewodnictwem Komendanta Wojewódzkiego Państwowej Straży pożarnej w Toruniu nadbryg. Janusza Halaka uczestniczyli przedstawiciele komendantów powiatowych i miejskich PSP, instytucji innych służb z województwa kujawsko-pomorskiego, które na co dzień współpracują PSP i reprezentanci Ochotniczych Straży Pożarnych.

Wojewoda Mikołaj Bogdanowicz podczas konferencji prasowej poprzedzającej naradę zwracał szczególna uwagę na rekordowe w minionym roku dodatkowe wsparcie dla jednostek OSP i PSP w regionie.

„Dziękuję oczywiście Komendantowi Wojewódzkiemu, ale przede wszystkim stronie rządowej - Panu Ministrowi Spraw Wewnętrznych i Administracji, że w ten sposób podszedł do tego tematu. Do województwa kujawsko-pomorskiego trafiły 54 nowe wozy strażackie. Po raz pierwszy od 10 lat zwiększyła się o ponad 3 tys. liczba etatów dla strażaków. To przede wszystkim ratownicy wyspecjalizowani w ochronie ekologiczno-chemicznej. Myślę że to bardzo ważna informacja i pewien sukces – mówił.

„To dobrze, że ta służba jest tak bardzo wzmacniana bo to oznacza dla nas po prostu bezpieczeństwo” – dodał przedstawiciel rządu w terenie.

W 2018 r. najmniej zarabiający strażacy otrzymali podwyżki. W tym roku, od 1 stycznia funkcjonariusze PSP otrzymali średnio 655 zł podwyżki na etat. Generał Janusz Halak ocenił 2018 rok jako dobry dla funkcjonariuszy Państwowej Straży Pożarnej i Ochotniczych Straży Pożarnych.

„W 2018 r. wykonaliśmy 28,5 tys. interwencji. To mniej w porównaniu do 2017 roku o ponad 9%. W minionym roku mieliśmy dużo więcej pożarów. Są one uzależnione przede wszystkim od pogody. Ubiegły rok był suchy dlatego pożarów było około 40% więcej, czyli 7,5 tys. i ponad 19 tys. tak zwanych miejscowych zagrożeń” – podkreślał.

„Ten rok był taki dobry dlatego, że otrzymaliśmy olbrzymie wsparcie finansowe, jakiego do tej pory jeszcze nie było. Do OSP i PSP trafiły łącznie 54 nowoczesne samochody, 10 łodzi ratowniczych i mnóstwo sprzętu dodatkowego. Przede wszystkim za to chciałbym podziękować panu wojewodzie jako przedstawicielowi rządu w województwie. Dziękuje mu również jako wojewodzie, jako osobie, która zawsze jest z nami na pierwszej linii frontu, tam gdzie dzieje się coś poważnego” – dodał generał Janusz Halak.

Komendant Wojewódzki przypomniał w tym miejscu pożar składowiska odpadów niebezpiecznych we Wszedniu, wypadek autobusu w Konstantynowie i inne sytuacje, w których wojewoda Mikołaj Bogdanowicz był na miejscu i koordynował działania służb.

W ponad połowie wszystkich interwencji straży pożarnej w 2018 r. uczestniczyli druhowie z OSP.

 

„Bez wsparcia ochotników ten system nie mogłyby tak sprawnie funkcjonować jak teraz, za co bardzo im dziękuję” – mówił Halak.

 

W regionie funkcjonuje 848 jednostek Ochotniczych Straży Pożarnych z czego 209 to jednostki, które są sprzężone razem z PSP w Krajowym Systemie Ratowniczo-Gaśniczym. Są bardzo dobrze wyposażone i przygotowane do tego, żeby wspólnie lub samodzielnie prowadzić akcje ratownicze na terenie całego województwa. Dziś, wojewoda Mikołaj Bogdanowicz i generał Janusz Halak wyróżnili dwadzieścia zastępów OSP, które najczęściej brały udział w akcjach ratowniczo-gaśniczych w minionym roku. Wyróżnione zostały jednostki z Solca Kujawskiego, Więcborka, Kruszwicy, Koronowa, Dobrcza, Papowa Toruńskiego Kcyni, Strzelna, Skępego, Gniewkowa, Radzynia Chełmińskiego, Nowego, Czernikowa, Barcina i Pakości, które są włączone do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego oraz Kawęczyna, Białych Błot, Gronowa, Lubicza i Chełmna, które działają poza Systemem.

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
słabe opady deszczu

Temperatura: 3°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 17 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
Ostatnie komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama