Rozpoczyna się przebudowa Kujawskiej. Przekazano plac pod budowę linii tramwajowej

  • 08.02.2019, 12:52
  • KB
Rozpoczyna się przebudowa Kujawskiej. Przekazano plac pod budowę linii tramwajowej Materiały prasowe
Jak podaje ZDMiKP pierwsze rozbiórki budynków przy ul. Kujawskiej wstępnie zaplanowano na 15.02. W minionym roku były przeprowadzone wycinki drzew oraz krzewów rosnących w linii budowy. Wyburzona została nieruchomość przy Zbożowym Rynku 3.

Wiosną ruszą z pełną mocą roboty ziemne związane m.in. z przebudową infrastruktury podziemnej. Nabiorą jeszcze większego tempa tuż przed zakończeniem roku szkolonego. Wówczas zakończą się prace przy przebudowie węzła komunikacyjnego na ulicy Szarych Szeregów.
Realizacja zadania będzie polegała na budowie torowiska w ulicy Kujawskiej na odcinku od ronda Bernardyńskiego do ronda Kujawskiego. Oba ronda zostaną przebudowane. Kujawskie będzie obniżone w celu zmniejszenia kąta nachylenia podjazdu i zjazdu po torowisku. Tramwaje będą jeździły w środku jezdni. Nieco wyżej po obu stronach torów powstaną jezdnie. Po wschodniej stronie ulicy zostanie wybudowany kolejny buspas.

Nowa infrastruktura będzie dostosowana do potrzeb osób niepełnosprawnych. Pojawią się płyty ryflowane doprowadzające do przejść dla pieszych, obniżone krawężniki, pochylnie dla wózków.

Najważniejszym celem w realizacji przedsięwzięcia jest skrócenie trasy tramwajów na górny taras. Do tej pory tramwaje kursujące na Wyżyny jechały od ronda Jagiellonów ulicą Bernardyńską do Toruńskiej, albo ulicą Jagiellońską do ronda Fordońskiego, a następnie przez most Pomorski do ronda Toruńskiego. Po zakończeniu inwestycji pojadą bezpośrednio z ronda Jagiellońskiego do ronda Bernardyńskiego, a następnie ulicą Kujawską do ulicy Wojska Polskiego. Czas podróży tramwajami na górny taras ulegnie znacznemu skróceniu.

Inwestycja to także kolejny etap wymiany taboru tramwajowego na nowy i do tego niskoemisyjny. Już kilka lat temu, po zakończeniu budowy linii tramwajowej do Fordonu systematycznie planujemy komunikację w oparciu o tramwaje. Autobusy stanowią jej uzupełnienie - dowożą pasażerów do linii tramwajowych. Warto w tym miejscu zaznaczyć, że tabor autobusowy, którym dzisiaj dysponuje MZK spełnia, wyśrubowane, najwyższe normy emisji Euro 6 oraz Euro 5+. To bardzo istotny element w redukowaniu CO2 w Bydgoszczy, a tym samym walki ze smogiem. Tramwaje w ulicy Kujawskiej z pewnością nie pozostaną bez znaczenia dla poprawy jakości powietrza w centrum.

Walka z lokalną emisją, to jeden z obszarów nad, którym bardzo intensywnie pracujemy. Stąd m.in. udział naszego miasta w projektach zmierzających do rozwoju elektromobilności. Bydgoszcz stanęła do konkursu, organizowanego przez Narodowy Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Warszawie. Konkurs zakłada dofinansowanie projektów z zakresu transportu niskoemisyjnego. W przypadku naszego miasta, środki zostaną spożytkowane na stworzenie Strategii Elektromobilności.

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
bydgoszczanin
bydgoszczanin 08.02.2019, 15:51
Już widzę hak Gotowski to skończy w terminie !! Nigdzie nic nie zrobił w terminie i jakość jest taka byle jakość

Pozostałe