Przed nami kolejne z cyklu spotkań "Bez przedawnienia": "Bydgoszcz 1945. Nowa okupacja"

  • 10.01.2019, 12:38
  • KB
Przed nami kolejne z cyklu spotkań "Bez przedawnienia":  "Bydgoszcz 1945. Nowa okupacja" Bydgoszcz 1945. Nowa okupacja
Biuro Upamiętniania Walk i Męczeństwa IPN w Bydgoszczy zaprasza na kolejne spotkanie z cyklu "BEZ PRZEDAWNIENIA": Remigiusz Ławniczak (Instytut Pamięci Narodowej) „Bydgoszcz 1945. Nowa okupacja”, 23 stycznia 2019 r. (środa), godz. 17:00. Strych Biblioteki Głównej, Stary Rynek.

Spotkanie odbędzie się w przeddzień rocznicy zdobycia Bydgoszczy przez Sowietów 24 stycznia 1945 r. Komunistyczna propaganda w Polsce „ludowej” świętowała ten dzień jako tzw. wyzwolenie.

W rzeczywistości obecność Armii Czerwonej uniemożliwiła odbudowanie niepodległego Państwa Polskiego, a komuniści dzięki niej sięgnęli po władzę, wbrew społecznym oczekiwaniom.

Wojska sowieckie walczące z niemieckim okupantem nie przynosiły Polsce wolności, a realizowały imperialne plany nakreślone przez Józefa Stalina.  

Remigiusz Ławniczak – historyk-archiwista, pracownik Oddziałowego Biura Upamiętniania Walk i Męczeństwa w Gdańsku – Delegatura w Bydgoszczy, od 2012 r. członek Zarządu Klub Historycznego im. gen. Stefana Roweckiego „Grota” w Bydgoszczy; współorganizator ok. 50 spotkań z zakresu historii XX w. Obecnie zajmuje się badaniem stosunku mieszkańców woj. pomorskiego do władzy komunistycznej w latach 1945–1950.

Wstęp wolny.
Strona wydarzenia na Facebooku: https://www.facebook.com/events/1374470079362507/

KB
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe