Z okazji kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowano mnóstwo atrakcji

  • 7.11.2018, 12:11 (aktualizacja 07.11.2018 12:23)
  • KB
Z okazji kolejnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości przygotowano mnóstwo atrakcji KB archiwum
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, rekonstrukcje historyczne, bieg niepodległości czy rajd rowerowy to tylko niektóre z atrakcji przygotowanych z okazji rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Bydgoskie szkoły przygotowały w tym roku z okazji Święta blisko trzysta wydarzeń.

Narodowe Święto Niepodległości to dla Polaków jedno z najważniejszych świąt państwowych - po 123 latach zaborów nasz kraj odzyskał suwerenność. Odzyskanie przez Polskę niepodległości w 1918 roku było jednym z najważniejszych wydarzeń w naszej historii, dziś jest doskonałą okazją do radości i wspólnego świętowania.

9 listopada
17.00 - sala sesyjna im. Jana Maciaszka, Ratusz, ul. Jezuicka, Droga Bydgoszczy do niepodległości, konferencja, wstęp wolny. Podczas konferencji odbędzie się m.in. wykład senatora Andrzeja Kobiaka – Święto Narodowe Powrót Bydgoszczy do Macierzy – rola Leona Janty-Połczyńskiego.

10 listopada
13:30 - na fordońskim Rynku odbędzie się uroczystość z asystą wojskową - będą także rekonstruktorzy, pojazdy z okresu międzywojennego, chorągiewki, kotyliony. Po złożeniu kwiatów i salwie honorowej uczestnicy udadzą się pod Synagogę (ul. Przy Bóżnicy), tam czekać będzie wiele atrakcji, m.in. wspólne śpiewanie piosenek międzywojennych, wystawa obrazów poświęcona marszałkowi Józefowi Piłsudskiemu, pokaz mody, pokaz sprzętu radiowego, pojazdów wojskowych, sprzętu, broni, umundurowania, stanowisko NBP, "Starociarnia", jarmark, o pierwszych podróżniczkach z początków XX wieku opowie dr Daria Bręczewska - Kulesza, w ramach projektu "Legendaria" Fundacja Nasza tradycja - nasza przyszłość przedstawi "Bydgostię" - legendę o Bydgoszczy i Wyszogrodzie z początków chrześcijaństwa, a na zakończenie ok. 16.30 koncert Bianki Urbanowskiej pt. "Z ziemi włoskiej do Polski".
Ponadto odbędzie się "Patriotyczna gra uliczna" przygotowana przez harcerzy "Zielonej Siódemki": pobieranie kart od 12:30 w synagodze, start gry o 13:00, zakończenie i ogłoszenie wyników ok. 15:00.

Organizatorzy zapraszają patrole pięcioosobowe - ilość miejsc ograniczona,
zapisy - mail: [email protected].

11 listopada
Muzeum Okręgowe w Bydgoszczy (MOB) Centrum Edukacji Muzealnej – Wyspa Młyńska, Mennica 4 (od strony Międzywodzia)
11.30-15.30 Patriotyczne przedszkole - stanowiska warsztatowe, animacje plastyczne, m.in. przygotowanie kotylionów i flag, malowanie twarzy, kolorowanki.
12.00-15.00 Namiot muzealny - edukacyjny projekt kulinarny: Bydgoskie smaki niepodległości - wykład z pokazem kulinarnym, połączonym z degustacją fasoli niepodległości przygotowaną przez Akademię Kulinarną Instytutu Sadkiewicza w Bydgoszczy i MOB

MOB Spichrze nad Brdą, ul. Grodzka 7-11
11 listopada 2018 roku, wstęp wolny: Od Starego Rynku do placu Wolności. Spacer ulicami międzywojennej Bydgoszczy
12.00-14.30 Gra Turystyczna – Bydgoskie Kobiety
Zgłoszenia zespołów w punkcie startowym dniu imprezy od godz. 12.00
Punkt Startowy Gry / zakończenie Gry - Spichrze nad Brdą ul. Grodzka 7/11
16.00 Wernisaż wystawy Niepodległa Polska. 1918 rok
16.30-18.00 Warsztaty niepodległościowe Moja Wolność – animacja poklatkowa; w ramach wernisażu wystawy

Miejskie Centrum Kultury
11.11.2018 (niedziela), godz. 16.00, Święto Niepodległości – Śpiewnik domowy, miejsce: Zespół Pałacowo-Parkowy w Ostromecku, organizator: MCK.
Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych. W programie m.in. koncert młodszych grup Zespołu Pieśni
i Tańca z MDK nr 4. Organizatorzy: Iza Grochowska, Zuzanna Szary i Michał Stropa, prowadzenie Adam Gajewski. Tradycja wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych w Ostromecku sięga kilka lat.
14.11.2018 (środa), godz. 18.00, Wykład Jerzego Brukwickiego: Sztuka Legionów Polskich, miejsce: Galeria Wspólna, ul. Batorego 1/3, organizator: MCK.
Wykład Sztuka Legionów Polskich to opowieść o sztuce z lat 1914–1918, która przedstawiała i interpretowała czyn i wysiłek żołnierski, dokumentowała aktualne wydarzenia, codzienne życie obozowe i frontowe, obrazowała sceny bitew i potyczek, wielomiesięczne czuwanie w okopach i umocnieniach wojennych oraz na stanowiskach obserwacyjnych i ogniowych, czas po walkach: żołnierski odpoczynek, transporty rannych i pogrzeby, rejestrowała wojenne zniszczenia, utrwalała wizerunki żołnierzy i oficerów. Ponadto legionowi artyści projektowali obiekty architektoniczne, sztandary, mundury, godła żołnierskie i oficerskie, wojskowe odznaki pamiątkowe. Na wybór środków artystycznego przekazu wpływ miały uciążliwe, trudne warunki pracy artystów na linii frontu i na postojach, wymagające nieustannej improwizacji. Stworzono szczególny, wyrazisty obraz nowoczesnej wojny, jaką była I wojna światowa.

Stowarzyszenie Klub Turystyki Rowerowej „ROWEROWA BRZOZA”
11.11.2018, godz: 7:30-18:30, XII Bydgoski Rowerowy Rajd Niepodległości organizowany przez Stowarzyszenie Klub Turystyki Rowerowej „Rowerowa Brzoza”. Wydarzenie pod Patronatem Prezydenta Miasta Bydgoszczy Rafała Bruskiego, Starosty Powiatu Bydgoskiego Wojciecha Porzycha oraz Stowarzyszenia Metropolia Bydgoszcz. START - Bydgoszcz - Cmentarz Bohaterów Bydgoszczy, odśpiewanie hymnu Polski, złożenie zniczy i kwiatów, start rajdu - w kierunku Brzozy. META - Bydgoszcz - uroczyste zakończenie rajdu, Bydgoszcz - Wyspa Młyńska, wręczenie medali pamiątkowych, odśpiewanie hymnu Polski.

Muzeum Okręgowe im. L. Wyczółkowskiego
11.11.2018, godz. 12.00-14.30, Bydgoskie Kobiety, miejsce: Bydgoszcz, organizator: MOB.
Opis: Gra turystyczna. Uczestnicy zabawy poznają najaktywniejsze zawodowo i społecznie kobiety bydgoskie z początku XX w. Będzie to również okazja do odwiedzenia miejsc związanych z tymi nieprzeciętnymi kobietami.

Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości
„Prawdopodobnie największe śpiewanie patriotyczne w Polsce” – tak brzmi w tym roku hasło Obywatelskich Obchodów Święta Niepodległości. Odzwierciedla ono wagę tegorocznych obchodów, a zarazem jest wyjątkowo zobowiązujące. We wspólnym śpiewaniu zapowiedziały swój udział najstarsze chóry w regionie. Wśród nich są działające od 1883 roku Towarzystwo Śpiewu „Halka” Chór Męski w Bydgoszczy, od 1909 roku żniński chór Moniuszko, czy chóry powstałe już w II RP (1923) takie jak Towarzystwo Śpiewu „Halka” z Inowrocławia. Obywatelskie śpiewanie zasilą również swoimi głosami „Brzozowiacy”, Zespół Pieśni Dawnej „Fresca Voce”, czy chór „Fordonia”.

Oficjalne rozpoczęcie obchodów, które zaplanowano na godz. 11.00, poprzedzi uczczenie (od 10-10:30) bydgoskich patriotów poprzez złożenie kwiatów w miejscach pamięci: Jana Teski (ul. Długa 52), Jana Biziela (ul. Długa 12), Leona Barciszewskiego (Wełniany Rynek), Ignacego Rochona (ul. Niedźwiedzia).

Obywatelskie Obchody Święta Niepodległości zostały przeniesione w tym roku na Wyspę Młyńską, dzięki temu organizatorzy zyskali nowe miejsce na dodatkowe atrakcje, jak na przykład prezentacja Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919. Oczywiście nie zabraknie przemarszu ułanów z Koła Przyjaciół 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich (g. 11.10; 12.10; 13.15) i jak 100 lat wcześniej Rada Regencyjna przekaże władzę Józefowi Piłsudskiemu, który przyjedzie na tę uroczystość zabytkowym Mercedesem. Zabytkowych aut pojawi się zresztą więcej. Planowany jest również Konkurs Mody na strój/stylizację z epoki, zatem powrócą na chwilę lata 20-te, będą piękne kobiety i przystojni mężczyźni. Za sprawą Akademii Kulinarnej Instytutu Sadkiewicza oraz Muzeum Okręgowego w Bydgoszczy będzie można przekonać się o tym, że walka o zachowanie polskości odbywała się również w polskich kuchniach. „Niespokojne duchy”, będą mogły sprawdzić się w grze turystycznej, która rozpocznie się w Spichrzach nad Brdą o 12.00.

Kulminacyjnym punktem obchodów będzie wspólne odśpiewanie przez zespolony chór pod batutą Janusza Sierszulskiego, Bydgoszczan i gości, przy akompaniamencie Młodzieżowej Orkiestry Dętej ZSE, hymnu narodowego. Odbędzie się ono o godzinie 13.30 i będzie mu towarzyszyło rozwinięcie długiej flagi narodowej.

Święto Niepodległości, to święto wszystkich pokoleń. Nie może więc zabraknąć tego dnia oferty dla najmłodszych i najstarszych. Coś dla siebie znajdą oni w podwojach Centrum Edukacji Kulturalnej Muzeum Okręgowego na Wyspie Młyńskiej i w Hotelu Ratuszowym (ul. Długa). Również na scenie pojawią się przedstawiciele najmłodszych reprezentowani przez dzieci z najstarszego bydgoskiego przedszkola - Przedszkola nr 22 w Fordonie, które wystąpią z programem „Piękna nasza Polska cała” oraz najstarszych, czyli przedstawiciele Kazimierzowskiego Uniwersytetu III Wieku z programem „Powróćmy jak za dawnych lat”.

Ponieważ pogoda może być kapryśna, organizatorzy zapewniają możliwość zakupu ciepłego posiłku, kawy i ciasta, a restauracja Ratuszowa przy ulicy Długiej zaprasza na marszałkowski obiad. Wydarzeniu towarzyszyła będzie niezwykle bogata oferta handlowa antykwariuszy, rzemieślników oraz rodzimych producentów miodów, serów chleba i innych artykułów spożywczych i przemysłowych.

Jedną z tradycji świętowania jest okolicznościowy tort. Nie może zabraknąć go z okazji tak doniosłej rocznicy, jak 100-lecie odzyskania niepodległości. Podzielimy się nim około 15.30.
Obchody na Wyspie Młyńskiej zostaną zakończone około 16.00
Natomiast o 16.00 Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy zaprasza na wernisaż wystawy „Niepodległa przez Bydgoską Lokalną Organizację Turystyczną „ByLOT” oraz

Partnerów wydarzenia można znaleźć na www.bylot.pl

Wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, turnieje, konkursy plastyczne, recytacja wierszy czy patriotyczna fotobudka - bydgoskie placówki oświatowe organizują blisko 300 wydarzeń związanych z 100 rocznicą odzyskania niepodległości. Poniżej znajduję się lista ze wszystkimi wydarzeniami:

Wszystkie wydarzenia w szkołach znajdują się TUTAJ.

Rok temu miasto z okazji Święta Niepodległości zorganizowało m.in. Bieg o Szablę Marszałka Piłsudskiego. Rocznicę odzyskania Niepodległości świętowali także bydgoscy rowerzyści podczas XI Bydgoskiego Rowerowego Rajdu Niepodległości, w którym wzięło udział ponad 400 zawodników. Rajd tradycyjnie zatrzymywał się w Miejscach Pamięci Narodowej położonych w Bydgoszczy oraz w gminach powiatu bydgoskiego (Gmina Nowa Wieś Wielka, Gmina Białe Błota, Gmina Osielsko, Gmina Dobrcz, Gmina Sicienko, Miasto i Gmina Koronowo). W obchody Święta Niepodległości aktywnie włączył się także Zespół Pieśni i Tańca "Ziemia Bydgoska". W Hali Sportowo-Widowiskowej Artego Arena odbył się Koncert Patriotyczny. Na nim artyści "Ziemi Bydgoskiej" zaprezentowali zarówno nowy repertuar, jak i najbardziej znane pieśni patriotyczne, tańce narodowe i folklorystyczne.

W maju odbyły się koncerty na Wyspie Młyńskiej i liczne atrakcje dla najmłodszych - tak świętowaliśmy 672 rocznicę nadania Bydgoszczy praw miejskich i jednocześnie setną rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości. Wystąpili najlepsi bydgoscy muzycy – Bisz i Pawbeats. Ponadto bydgoszczanie mogli wysłuchać koncertu legendarnego zespołu Żuki. Na zakończenie dwudniowego maratonu wystąpili Enej i Grubson, gwiazdy, które cieszą się ogromną popularnością i mają opinię jednych z najlepszych składów koncertowych w kraju. Na Wyspie można było także podziwiać wystawę fotografii pt. "Dumni z Bydgoszczy - Dumni z Niepodległej", na której zobaczyć można dawną i współczesną Bydgoszcz.

Miasto Bydgoszcz złożyło wnioski o dofinansowanie w projektach dotyczących obchodów 100-lecia niepodległości. Program dotacyjny "Niepodległa" ogłoszony został w ramach Programu Wieloletniego, który koordynuje Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Do programu złożono 2516 wniosków, spośród których dofinansowanie otrzymało 218 projektów na łączną kwotę 13 mln zł. Na liście dofinansowanych projektów, zarówno w I ścieżce, jak i II ścieżce konkursu, nie znalazł się żaden z projektów przesłanych przez Miasto Bydgoszcz. W I ścieżce konkursowej z województwa kujawsko-pomorskiego zakwalifikował się projekt Szubińskiego Domu Kultury. W kategorii II ścieżki konkursowej nie zakwalifikował się żaden projekt z województwa kujawsko-pomorskiego.

Projekt, który został złożony:

  • Projekt złożony przez Bydgoską Lokalną Organizację Turystyczną "ByLOT" wspólnie z Miastem Bydgoszcz, jako partnerem pt. "Pieśnią i obrazem o Niepodległej " nie otrzymał dofinansowania.

Wyniki dostępne są na stronie: https://niepodlegla.gov.pl/grants/wyniki-naboru-do-programu-niepodlegla-2018/

Konkursy grantowe:

  • Konkurs grantowy "Na 100 Niepodległa" został zorganizowany przez Fundację Banku Gospodarstwa Krajowego. Fundacja BGK nagrodziła 55 projektów w pierwszej ścieżce - zajęcia lub warsztaty o tematyce historycznej oraz 5 projektów w drugiej ścieżce - imprezy jednorazowe lub cykliczne o charakterze patriotycznym.

Wnioski:
Miasto Bydgoszcz zgłosiło trzy wnioski:

  • wniosek pt. „Pieśń ujdzie…-100 lat Niepodległej” – projekt przygotowany przez VIII LO
  • wniosek pt. „Narodowe Święto Niepodległości na Osiedlu Leśnym w Bydgoszczy” – projekt przygotowany przez VII LO
  • wniosek pt. „Młodzi a etos Niepodległej –wielkie postaci, wydarzenia przesłanie”- Pałacowy tydzień z Niepodległą – projekt przygotowany przez Pałac Młodzieży.

Wyniki dostępne są na stronie: https://www.fundacja.bgk.pl/programy/na-100-niepodlegla

Zapraszamy także na wojewódzkie obchody Narodowego Święta Niepodległości. Poniżej przedstawiamy program wydarzenia:

11:00 – Msza Święta w intencji Ojczyzny celebrowana przez JE Biskupa Jana Tyrawę w Katedrze Bydgoskiej pw. św. Marcina i Mikołaja
12:15 Przemarsz ul. Gdańską na pl. Wolności.
12:30 Uroczystości patriotyczne pod Pomnikiem Wolności.

Warto wiedzieć:
Dzień 11 listopada ustanowiony został uroczystym Świętem Niepodległości na mocy ustawy z dnia 23 kwietnia 1937 r. o Święcie Niepodległości. Święto to zostało zniesione po II wojnie światowej – w 1945 r., a następnie przywrócone ustawą z dnia 15 lutego 1989 r.

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe