Dwa dni z kujawsko-pomorską gęsiną

  • 6.11.2018, 14:48 (aktualizacja 06.11.2018 15:09)
  • KB
Dwa dni z kujawsko-pomorską gęsiną Gęsina
Z okazji Święta Niepodległości, Urząd Marszałkowski zachęca mieszkańców regionu do udziału w specjalnych wydarzeniach. Doroczny dwudniowy (10 – 11 listopada) Festiwal Gęsiny w Przysieku będzie jak zwykle głównym wydarzeniem naszej kampanii „Kujawsko-pomorska gęsina na św. Marcina”, wiążącej Narodowe Święto Niepodległości z naszą tradycją kulinarną. Będzie wyjątkowo, bo to rok stulecia odzyskania niepodległości. W programie także „czas na gęsinę” w restauracjach w całym regionie, tradycyjne gęsinowe konkursy z nagrodami oraz 2018 gęsich tuszek dla mieszkańców regionu na uroczysty rodzinny obiad 11 listopada.

- Zapraszam do Przysieka pod Toruniem, który na dwa dni stanie się gęsinową stolicą Polski i miejscem, w którym można przyjemnie spędzić czas z rodziną i przyjaciółmi. To mniej oficjalna, festynowa część kujawsko-pomorskich obchodów Narodowego Święta Niepodległości. Bądźmy tam razem. – Zachęca marszałek Piotr Całbecki.

Jak zwykle zaplanowaliśmy połączone z degustacją prezentacje kulinarne w wykonaniu kucharzy celebrytów – przyjadą do nas Robert Makłowicz, Giancarlo Russo, Teo Vafidis i Katarzyna Meller – kiermasz potraw z gęsiny i produktów regionalnych, bogatą ofertę z myślą o najmłodszych (przedstawienia teatralne, warsztaty artystyczne i sala zabaw), a także wielką biesiadę z muzyką na żywo w karczmie gęsinowej.

A ponieważ to 100-lecie Niepodległej, będą wielki tort urodzinowy, otwarta dla wszystkich chętnych scena poezji patriotycznej i dla miłośników tego rodzaju smaków i klimatów, „niepodległościowa” grochówka z kuchni polowej.

Dla chętnych przewidziano bezpłatny dowóz autobusami z Bydgoszczy, Torunia, Włocławka, Grudziądza i Inowrocławia.

Marszałek Piotr Całbecki, który korzystając z obecności u nas Roberta Makłowicza, jednego z najpopularniejszych kucharzy w Polsce, nakręcił wspólnie z nim dwa krótkie filmy promujące tradycję kulinarną Kujaw i Pomorza, jest fundatorem 2018 gęsich tuszek na uroczysty rodzinny obiad w dniu Narodowego Święta Niepodległości. Otrzymają je zwycięzcy konkursów gęsinowych przeprowadzonych przez regionalne media.

Jak zwykle w listopadzie i grudniu zaprosimy na gęsinę do restauracji, które wprowadzą to smaczne mięso do własnego menu. Ta część kampanii rozpocznie się 11 listopada i potrwa do końca roku. Informacja o uczestniczących w niej lokalach wkrótce na stronie czasnagesine.pl. Poznają je Państwo po umieszczonych w widocznych miejscach plakatach i naklejkach.

Zapraszamy do śledzenia aktualności także na:

A już dziś można rozpocząć przygotowania do udziału w naszych gęsinowych konkursach z atrakcyjnymi nagrodami, wśród których jak zwykle zestaw rowerów dla całej rodziny.

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
kk
kk 6.11.2018, 21:05
Czy naprawdę patriotyzm musi pojawiać się już wszędzie ? Zrobiono z tego wyścigi. Gęsi z dumą będą leżeć na talerzach oddawszy życie za Polskę. Absurdy. Patriotyzm to ciężka praca dla kraju, a nie bieganie z flagą nadymanie i i puszenie się.
Cezar
Cezar 6.11.2018, 18:21
A czy ro nie jest lobby Pana Klopotka? Nie piszę się pod tym. To tylko nabija ie komuś kabzy, beze mnie

Pozostałe