Spotkanie z Marcinem Giżyckim w Bydgoszczy

  • 09.10.2018, 15:03
  • KB
Spotkanie z Marcinem Giżyckim w Bydgoszczy prof. Marcin Giżycki
"Wieczór - realizacja filmu animowanego" to rezydencja artystyczna i produkcyjna, której celem jest tzw. "filmowe ożywienie" obrazu malarskiego. Jeden z najwybitniejszych światowych teoretyków, a zarazem praktyków animacji, prof. dr hab. Marcin Giżycki będzie współpracował z bydgoską grupą artystyczną Czarny Karzeł oraz grupą wolontariuszy i aktorów.

Efektem współpracy będzie produkcja filmu animowanego, w Bydgoszczy produkcji niemalże nieobecnej ze względu na wysokie koszty i brak wykwalifikowanej kadry. Film oraz prace produkcyjne i postprodukcyjne będą odbywać się w ogromnej hali przy ul. Rycerskiej , którą Fundacja Czarny Karzeł użytkuje dla celów produkcji filmowych w ramach umowy z firmą deweloperską Moderator Inwestycje Sp. zo.o. "Wieczór" będzie filmem inspirowanym obrazem olejnym pod tym samym tytułem, pioniera polskiego filmu animowanego Zenona Wasilewskiego (1903-1966). Wasilewski uważał się za surrealistę, malował surrealistyczne obrazy, jednakże nie zrealizował nigdy filmu, który by w pełni odzwierciedlał jego artystyczne zainteresowania. Przygotowania ideowe, na poziomie technicznym oraz scenariuszowe do w/w projektu trwają od kilku lat.

Dotychczasowa współpraca pomiędzy Fundacją Czarny Karzeł i prof. Marcinem Giżyckim zaowocowała wyprodukowaniem filmu p.t. Theatrum Magicum, który był prezentowany podczas Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych w Gdyni oraz jest nagradzany na wielu światowych festiwalach filmowych. W najbliższym czasie będzie można zobaczyć ten film podczas Międzynarodowego Festiwalu Filmowego TOFIFEST w Toruniu, w konkursie SHORTCUT MFF TOFIFEST 2018.

Wspólne przeprowadzenie rezydencji i produkcji filmu w Bydgoszczy, pozwoli zrealizować w naszym mieście jeden z najbardziej oczekiwanych projektów z dziedziny filmu animowanego o wymiarze światowym. Film będzie prezentowany do pokazów w konkursach największych festiwali filmów animowanych. Dodatkowym aspektem rezydencji będzie przegląd filmów animowanych zrealizowanych przez Marcina Giżyckiego oraz spotkanie autorskie w Galerii Miejskiej BWA w Bydgoszczy.

KB
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe