Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna będzie obchodzić Jubileusz 115-lecia

  • 04.10.2018, 12:31 (aktualizacja 04.10.2018, 12:48)
  • KB
Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna będzie obchodzić Jubileusz 115-lecia Biblioteka
Warto wiedzieć, że w roku 2018 mija 115 lat od utworzenia biblioteki. W związku z Jubileuszem 5 października 2018 roku o godz. 10.00 w Auli Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej w Bydgoszczy odbędzie się uroczystość uświetniająca to wydarzenie z udziałem władz Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego, Województwa Kujawsko-Pomorskiego i Miasta Bydgoszczy.

W ramach obchodów 115-lecia instytucji, WiMBP w Bydgoszczy zmienia identyfikację wizualną. W związku z tym, z dniem 5 października 2018 r., zacznie obowiązywać nowy znak firmowy.

Z okazji 115-lecia WiMBP przez cały październik obowiązywać będą bezpłatne zapisy do biblioteki, bezpłatne prolongaty kart bibliotecznych oraz bezpłatne wydawanie duplikatów kart bibliotecznych w Bibliotece Głównej oraz we wszystkich filiach bibliotecznych.

Krótki rys historyczny Biblioteki:

Biblioteka powstała w 1903 r. Kilka lat później otrzymała jeden z z najwspanialszych gmachów w mieście, należący wcześniej do Deputacji Kameralnej i Sądu Dworskiego (ul. Stary Rynek), który jest jej siedzibą do dnia dzisiejszego. Pierwszym dyrektorem został dr Jerzy Minde-Pouet, zastąpiony w 1913 r. przez prof. Marcina Bollerta.

Księgozbiór książnicy miał charakter naukowy, jego podstawę stanowił dar historyka Fryderyka Raumera, redaktora Henryka Kruse oraz Towarzystwa Historycznego Obwodu Nadnoteckiego. Początkowo w strukturę placówki wchodziła także Biblioteka Ludowa, gromadząca literaturę rozrywkową i oświatową.

Obie biblioteki powstały w celach germanizacyjnych i posiadały niewielki oraz przypadkowo zgromadzony księgozbiór polski. 1 września 1920 r. kierowanie Biblioteki powierzono Witoldowi Bełzie, który dokonał wymiany kadry, polonizacji i rozbudowy księgozbioru oraz przekształcił placówkę w jeden z najważniejszych ośrodków kulturotwórczych i naukowych w mieście. W czasie okupacji hitlerowskiej Książnica straciła ok. 20% zbiorów, w tym część bezcennej kolekcji bernardyńskiej. Po II wojnie światowej prowadzono intensywną rozbudowę filii bibliotecznych na terenie całego miasta, jest ich dziś 26. W 1953 r. Biblioteka powołała Dział Zbiorów Specjalnych, a w 1968 r. uzyskała status naukowy.

Obecnie zasób Książnicy liczy około miliona woluminów, w tym ponad 60 tys. zbiorów specjalnych (stare druki, rękopisy, kartografia, ikonografia – grafika, fotografie, pocztówki; druki muzyczne, dokumenty życia społecznego i medale). Biblioteka może poszczycić się posiadaniem dwóch wystaw stałych (Bibliotheca Bernardina, Izba Pamięci Adama Grzymały-Siedleckiego), kilku bezcennych kolekcji (księgozbiór pobernardyński, zbiór dokumentów i listów królewskich Kazimierza Kierskiego) oraz unikatów i cymeliów (jak rękopis Roty Marii Konopnickiej oraz partytury Feliksa Nowowiejskiego).

Biblioteka w swej historii kilkukrotnie zmieniała nazwę, która odzwierciedlała jej charakter i zasięg: Biblioteka Miejska (1903-1957), Miejska Biblioteka Publiczna (1957-1975), Wojewódzka Biblioteka Publiczna (1975-1981), Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna (1981-2002), Wojewódzka i Miejska Biblioteka Publiczna im. dr. W. Bełzy (od 2002 r.)

 

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe