Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Bydgoska kanalizacja deszczowa do wymiany

Stan bydgoskiej kanalizacji deszczowej pozostawia wiele do życzenia. Dlatego też miasto przygotowuje się do jej przebudowy. Inwestycja kosztować będzie blisko 216 mln zł.
Bydgoska kanalizacja deszczowa do wymiany

Autor: Materiały prasowe

Istniejąca sieć kanalizacji deszczowej jest:

- przeciążona pod względem hydrauliki sieci z powodu błędnych metodologii projektowania w przeszłości i zmian charakterystyki opadu
- przeciążona z uwagi na ciągłą rozbudowę zlewni i postępujące jej uszczelnienie
- nie dostosowana do obecnego sposobu zagospodarowania terenu
- w bardzo złym stanie technicznym
- niedrożna ze względu na zamulenie osadami w wyniku braku właściwej eksploatacji

 Powyższe problemy powodują:

- zalania i podtopienia budynków i nieruchomości
- uszkodzenia i zniszczenia dróg, torowisk tramwajowych
- utrudnienia komunikacyjne

Znaczące zaniedbania w zakresie kanalizacji deszczowej w mieście sięgają kilkudziesięciu lat, co potwierdziła przeprowadzona przez MWiK inwentaryzacja. W niektórych przypadkach istniejąca sieć okazała się być w 60-70 proc. niedrożna.

Oprócz tego, aby można było przeprowadzić tę ważną inwestycję warto wiedzieć, że od nowego roku zacznie obowiązywać taryfa za ścieki z wód opadowych, jednak opłaty za usługi wod-kan ponoszone przez mieszkańców nie wzrosną w najbliższych trzech latach.

Wprowadzenie taryfy za ścieki z wód opadowych i roztopowych to konieczność wynikająca z nowego prawa wodnego. Polska została zobowiązana przepisami unijnymi do przyjęcia takiej ustawy i to już w 2017 r. Bydgoszcz jest zresztą jednym z ostatnich dużych miast, które wprowadzi taką opłatę. Obecnie już w ponad 100 gminach takie opłaty są pobierane. – Chcemy, by przez najbliższe trzy lata każde gospodarstwo domowe otrzymywało 100-procentową dopłatę z budżetu miasta. Tym samym każdy właściciel czy zarządca budynku mieszkaniowego będzie miał trzy lata na podjęcie decyzji, czy i w jakim wymiarze będzie tę taryfę opłacał. – Tłumaczy Prezydent Rafał Bruski. – Każdy będzie mógł jej nie płacić pod warunkiem, że całą wodę opadową zatrzyma u siebie – Dodaje.

Przez wspomniane trzy lata, kiedy taryfę za mieszkańców opłacać będzie miasto, przeprowadzona zostanie akcja edukacyjno-informacyjna, dzięki której właściciele i zarządcy będą mogli dowiedzieć się, jakie inwestycje pozwolą im uniknąć ponoszenia opłat za tzw. deszczówkę.

Jeśli będziemy chcieli uzyskać dopłatę z budżetu miasta, trzeba będzie jedynie zawrzeć umowę ze spółką MWiK, określając tym samym powierzchnię, z której wody opadowe odprowadzane będą do kanalizacji deszczowej. Na tej podstawie przez najbliższe trzy lata opłatę od każdej nieruchomości mieszkaniowej miasto będzie przekazywało bezpośrednio na konto Miejskich Wodociągów i Kanalizacji.

Co ważne, od nowego roku planowana jest obniżka opłat za ścieki. Tym samym – mimo wprowadzenia opłaty za ścieki opadowe – koszty ponoszone przez mieszkańców nie tylko nie wzrosną, ale nawet zmniejszą się. Takie rozwiązanie zakładają przygotowane taryfy opłat za usługi wod-kan, które musi zatwierdzić Rada Miasta.

Dlaczego trzeba wprowadzić taryfę deszczową?

- Wymóg w konkursie na unijne dofinansowanie, wymagany załącznik:

Uchwała Rady Gminy lub organu założycielskiego (dla jednostek innych niż gmina lub związek gmin) upoważniająca do złożenia wniosku o dofinansowanie, przyjęcia do realizacji określonego w Studium Wykonalności przedsięwzięcia oraz akceptacji założonych w nim planów taryfowych, wraz z ewentualną wieloletnią prognozą dopłat do taryf.

- Uzyskanie przez projekt min. 60% punktów podczas oceny kryteriów merytorycznych I stopnia (niespełnienie wymagania powoduje wykluczenie projektu z dalszej oceny) – 40,8 pkt wymóg, nasz projekt ma szansę uzyskać 41 pkt. na podstawie analizy kryteriów.

- Inne kryteria, w których nie mamy szans na maksymalną ilość punktów:

- ponadregionalność projektu (Samorząd Województwa),
zatrzymanie odpływu i retencjonowanie wód opadowych (4 pkt. – 100%, 2 pkt. 50%, 1 pkt .poniżej 50%
zagospodarowanie (wykorzystanie) wód opadowch (3pkt. -100%, 2pkt. – 50%, 1pkt. poniżej 50%).

 

 



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Rotar 17.10.2016 14:25
Jestem bardzo zadowolony, że postanowiono tak konkretnie wziąć się za temat kanalizacji deszczowej i jej usprawnienia. Oby się udało.

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 10°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 22 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
Reklama