Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Darmowe fascynujące koncerty muzyki klasycznej w Ostromecku

W niedzielę 16 września, w zespole parkowo-pałacowym w Ostromecku rozpoczyna się druga, Ogólnopolska Konferencja Instrumentologiczna, czyli spotkanie najlepszych znawców instrumentów w Polsce. Jak w roku poprzednim, konferencji towarzyszą unikatowe koncerty na historycznych instrumentach. Organizatorzy zadbali, by wstęp na nie było bezpłatny i otwarty dla każdego. Powiemy Wam jak na nie wejść.
Darmowe fascynujące koncerty muzyki klasycznej w Ostromecku
Ostromecko

Po sukcesie ubiegłorocznej Konferencji, środowiska polskich znawców instrumentów postanowiły kontynuować ideę dorocznego spotykania się w podbydgoskim Ostromecku. Zawiadujące ostromeckim zespołem zabytkowym, Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy, zapewniło całą stronę organizacyjną, a rolę gospodarza pełni Pracownia Pałacowa z Pałacu Starego.

Trzy dni intensywnych wykładów naukowych będą kończyły się, wzorem ubiegłego roku, unikatowymi koncertami. Ich unikalność polega na wykonywaniu muzyki na oryginalnych, historycznych instrumentach. W tym roku dołączą do nich instrumenty eksperymentalne, ludowe i… duet saksofonu z fortepianem.

Uwaga! Wstęp na wszystkie wykłady podczas konferencji jest także bezpłatny.

Co usłyszymy?

Niedziela 16 września, 19.30, Pałac Nowy

Koncert instrumentów eksperymentalnych w wykonaniu grupy Małe Instrumenty w składzie: Paweł Romańczuk, Tomasz Orszulak

Grupa powstała w 2006 roku w wyniku fascynacji nietypowymi źródłami dźwięku. Obecnie zespół samodzielnie konstruuje nowatorskie instrumenty w swojej pracowni. Na potrzeby ostromeckiego koncertu przygotowany został 30-minutowy program muzyczny wzbogacony o wprowadzenie i komentarz o specyfice tworzonych obiektów grających. Własne kompozycje muzyczne wykonają autorzy oraz… wybrane konstrukcje mechaniczne.

Poniedziałek 17 września, g. 19.30, Pałac Nowy

Koncert w 200. rocznicę powstania „Sonaty Hammerklavier” Ludwiga van Beethovena w wykonaniu pianisty dr Mariusza Klimsiaka z Akademii Muzycznej w Bydgoszczy

Koncert zostanie wykonany na zabytkowym fortepianie marki Broadwood z 1846 r. z kolekcji Andrzeja Włodarczyka. Beethoven jest postacią, której wyobraźnia muzyczna wyznaczyła nieznane dotąd obszary ekspresji muzycznej. Sonata "Hammerklavier" stanowi ukoronowanie pianistycznych elementów twórczości tego kompozytora.


Poniedziałek 17 września, g. 21:00, Pałac Stary, Sala błękitna

Prelekcja, promocja płyty i koncert

* prelekcja: Andrzej Doręda, stroiciel i opiekun techniczny Kolekcji Zabytkowych Fortepianów im. Andrzeja Szwalbego opowie o najnowszych dziejach Kolekcji.
* Koncert pieśni Zygmunta Noskowskiego. Wykonawcy: Wojciech Dyngosz, baryton, Monika Litwin-Dyngosz, mezzosopran, Justyna Jakubowska, Fortepian Zygmunta Noskowskiego: Krall&Seidler z 1890 roku z Kolekcji im. A. Szwalbego.

* promocja nowej, drugiej płyty nagranej na wyjątkowym zabytku z Kolekcji Ostromeckiej – fortepianie należącym do wielkiego kompozytora Zygmunta Noskowskiego, zbudowanym w połowie XIX wieku.

Wtorek. 18 września, g. 16.00, Pałac Nowy
Koncert tradycyjnych instrumentów Beskidu Żywieckiego w wykonaniu kapeli Marcina Blachury i Przemysława Ficka.

Muzyka Beskidu Żywieckiego w swojej najbardziej archaicznej postaci w niczym nie przypominała tego, co słyszymy dziś w góralskich karczmach. Jej swobodna, improwizowana forma była odzwierciedleniem góralskiej duszy. Dziś jednymi z nielicznych artystów, którzy potrafią oddawać ducha tamtej muzyki są Marcin Blachura i Przemysław Ficek.

Wtorek. 18 września, g. 19.00, Pałac Nowy
Koncert na zakończenie Konferencji
Koncert w wykonaniu dr Justyny Jażdżyk, pianistki z Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy oraz saksofonisty Michała Maślaka. W programie: Cesar Franck, Sonata A-dur na skrzypce z fortepianem w transkrypcji na saksofon z fortepianem

II Ogólnopolska Konferencja Instrumentologiczna odbędzie się w dniach 16-18 września 2018 w ZPP w Ostromecku. Organizatorami są: Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego i Miejskie Centrum Kultury w Bydgoszczy. Współorganizator: Wydział Instrumentalny Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Program: http://bit.ly/2QoW3El. Informacja: http://bit.ly/2QmADYB.
Komitet organizacyjny: Agata Mierzejewska, Joanna Gul, Instytut Muzykologii Uniwersytetu Wrocławskiego i Andrzej Gawroński, kurator Pracowni Pałacowej MCK w Ostromecku.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
słabe opady deszczu

Temperatura: 6°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 6 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
Ostatnie komentarze
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama