Studniówka Szlachetnej Paczki w Bydgoszczy

  • 10.09.2018, 11:19
  • KB
Studniówka Szlachetnej Paczki w Bydgoszczy Szlachetna Paczka
Już w środę 12 września happeningi z udziałem wolontariuszy w całej Polsce. W ubiegłym roku pomogli ponad 20 tys. rodzin i kilku tysiącom dzieci. I ciągle im mało. Już za sto dni finał kolejnej, XVIII edycji Szlachetnej Paczki. Ile osób otrzyma mądrą pomoc i zmieni swoje życie w tym roku? To zależy od tego, ilu woluntariuszy zgłosi się do projektu. Potrzeba ich co najmniej 14 tysięcy. 12 września o godz. 17:00 podczas happeningów w całej Polsce SuperW będą namawiać, by do nich dołączyć. Chcesz zostać współczesnym bohaterem i tworzyć historie? Nie zwlekaj i zgłoś się na www.superw.pl. Masz czas do 30 września.

Studniówka Szlachetnej Paczki to wydarzenie, które ma długą tradycję. Wolontariusze jednego z największych i najskuteczniejszych programów społecznych w Polsce co roku świętują w ten sposób rozpoczęcie głównej fazy projektu. – W naszej historii było wiele powstańczych zrywów. Idealiści i bohaterowie mobilizowali się, by działać doraźnie. Chcemy to odwrócić i pokazać, że potrafimy się angażować również w sposób przemyślany i dobrze zorganizowany – tłumaczy Karolina Batko-Jeż, Dyrektor Operacyjny Szlachetnej Paczki - Szlachetna Paczka to ogromna skala i odpowiedzialność. My też mobilizujemy współczesnych bohaterów, wolontariuszy, ale nie zapraszamy ich do „wielkiej improwizacji”. Nasz wolontariat jest efektywny.

Realny wpływ

Szlachetna Paczka działa od 2001 roku. Tylko w ubiegłym roku wartość pomocy materialnej przekazanej potrzebującym w ramach projektu sięgnęła 54 mln zł. Wsparcie otrzymało ponad 20 tys. rodzin, a Darczyńcami projektu zdecydowało się zostać prawie 800 tys. osób. Kluczową rolę w całym przedsięwzięciu pełnią wolontariusze, nazywani SuperW. To ich będzie można spotkać na happeningach 12 września.

Wolontariusz Szlachetnej Paczki dociera do konkretnych rodzin znajdujących się w trudnej sytuacji i określa, jaki rodzaj pomocy jest dla nich najlepszy. Osobiste spotkanie służy temu, by przekazana pomoc była naprawdę mądra, czyli dała rodzinie szansę na realną poprawę sytuacji i wyjście z biedy. Wolontariusze wspierają także darczyńców, pomagając im przygotować paczki z dedykowaną pomocą dla wybranych przez nich rodzin w potrzebie.

Chce się wygrywać

Z kolei wolontariusz Akademii Przyszłości, siostrzanego projektu Paczki, którego kolejna edycja również startuje jesienią tego roku, przez kilka miesięcy roku szkolnego regularnie, raz w tygodniu, spotyka się z dzieckiem mającym problemy w szkole i staje się jego przyjacielem i mentorem. Uczy je wygrywać, wzmacnia jego dobre strony, podnosi jego samoocenę i sprawia, że dziecku zaczyna się chcieć.

- Paczka to oryginalny, polski pomysł. Nikt na świecie nie zorganizował tak precyzyjnej, konkretnej i mądrej pomocy na tak duża skalę – mówi ks. Stryczek. – To nieprawda, że my, Polacy, jesteśmy tylko romantykami. W myśleniu może tak, ale działać potrafimy jak pozytywiści, skutecznie. Paczka pokazuje, jak świetnie potrafimy się zorganizować.

Siła SuperW

Studniówka 12 września to ważny moment dla Szlachetnej Paczki. Właśnie teraz rozstrzyga się, do ilu rodzin dotrze pomoc w tym roku. Bo to właśnie od liczby zaangażowanych wolontariuszy zależy, jaka będzie skala pomocy w tym roku. Tylko tam, gdzie znajdą się wolontariusze, stworzony zostanie tzw. Rejon Szlachetnej Paczki i możliwa będzie pomoc. W tym roku poszukiwanych jest 14 tysięcy osób w 700 lokalizacjach na terenie całej Polski. To dzięki nim już 17 listopada na stronie www.szlachetnapaczka.pl darczyńcy będą mogli wybierać rodziny, dla których przygotują dedykowaną pomoc. Finał, podczas którego pomoc dotrze do rodzin, odbędzie się w weekend 8-9 grudnia.

Wolontariusze Paczki i Akademii podkreślają, że udział w projektach to okazja nie tylko do tego, by pomagać, ale i sporo zmienić we własnym życiu. - Jeśli są w Polsce miejsca, gdzie w krótkim czasie można bardziej się rozwinąć w wymiarze zawodowym i osobistym, zdobyć więcej cennych kontaktów i nawiązać bardziej wartościowe relacje, to jest ich niewiele – śmieje się Marta, która SuperW będzie już trzeci rok z rzędu.

Bohaterowie tworzą historię

Studniówka Szlachetnej Paczki, czyli niebanalne happeningi organizowane przez wolontariuszy, odbędzie się w 16 miastach w Polsce. Dokładne lokalizacje nie są przypadkowe. To pomniki i ważne historycznie miejsca, które mają podkreślać ciągłość pomiędzy idealistami i bohaterami z dawnych lat, a tymi, którzy dziś biorą sprawy w swoje ręce i inspirują ludzi do zmiany życia na lepsze

- Pokażemy, że wbrew temu, co się sądzi, potrafimy się jednoczyć i wspólnie robić niesamowite rzeczy. Będą inspirujące historie, nieoczywista sztuka, wspaniali ludzie i mnóstwo dobrej zabawy - zapowiada Karolina Batko-Jeż. I dodaje: - Nie zabraknie też niespodzianek!

12 września tam spotkasz lokalnych herosów

Bydgoszcz - Plac Wolności, Ławeczka profesora Mackiewicza 17:00
Kraków - Pomnik Adama Mickiewicza 17:00
Białystok - Pomnik Marszałka Józefa Piłsudskiego 17:00
Szczecin  -  Pomnik Jana Pawła II 17:00
Łódź  -  Pomnik Tadeusza Kościuszki 16:00
Lublin  -  Pomnik Józefa Piłsudskiego 17:00
Opole  -  Skwer koło Grabówki i Biblioteki przy Placu Wolności 17:00
Rzeszów  -  Pomnik Tadeusza Kościuszki 17:00
Poznań  -  Pomnik Adama Mickiewicza 17:00
Gdańsk  -  Fontanna Neptun 17:00
Olsztyn  -  Stare Miasto 17:00
Warszawa  -  Kolumna Zygmunta 17:00
Kielce  -  Henryka Sienkiewicza 17:00
Katowice  -  ul. Stawowa w pobliżu Galerii Katowickiej 17:00
Gorzów  -  Pomnik Bohaterstwa Braterskiego 17:00
Wrocław  -  Rynek 17:00

Jak zostać wolontariuszem?

Wystarczy wejść na stronę www.superw.pl i wypełnić krótki, intuicyjny formularz zgłoszeniowy. Następne kroki to rozmowa i jednodniowe wdrożenie. Po nich pozostaje już tylko podjąć decyzję, podpisać umowę i zacząć pomagać. Zgłaszać się można do 30 września.  

KB

Zdjęcia (4)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe