"Niepodległa dla wszystkich". Przed nami Europejskie Dni Dziedzictwa 2018 w województwie kujawsko-pomorskim

  • 1.09.2018, 12:16
  • KB
"Niepodległa dla wszystkich". Przed nami Europejskie Dni Dziedzictwa 2018  w województwie kujawsko-pomorskim Europejskie Dni Dziedzictwa 2018
„Niepodległa dla wszystkich” – tak brzmi hasło przewodnie tegorocznej 26. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Motto jest ściśle powiązane z obchodami setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Największe w Polsce święto zabytków startuje już 8. września!

Europejskie Dni Dziedzictwa w Polsce to przede wszystkim program edukacyjny, wystawy, wycieczki, prelekcje, gry i konkursy przybliżające lokalnym społecznościom historię i tradycje regionu. Nie można mówić o dziedzictwie i jego wartości, nie mówiąc o historii. Tę historię, bez względu na to jak może być ona niełatwa i skomplikowana, staramy się przybliżyć, w tym roku ogniskując uwagę na temacie setnej rocznicy odzyskania niepodległości , p.o. dyrektora Narodowego Instytutu Dziedzictwa.Bartosz Skaldawskimówi

W ciągu dwóch wrześniowych weekendów (8-9 i 15-16.09) w całej Polsce odbywać się będą liczne wydarzenia, promujące zabytki i lokalne dziedzictwo w kontekście wolności, niepodległości i suwerenności. Wybór tematu Europejskich Dni Dziedzictwa „Niepodległa dla wszystkich” wpisuje się w jubileuszowe obchody odzyskania przez Polskę niepodległości. W tym roku projekt realizowany jest we współpracy z Biurem Programu Niepodległa.

Dla nas jednak dziedzictwo kulturowe to nie tylko porywająca lekcja historii. Zabytki mogą być także fascynującą przygodą, odkrywaniem tajemniczych i dawno zapomnianych wydarzeń z przeszłości pokazujących, że nasi przodkowie, choć żyli w innych czasach byli takimi samymi ludźmi jak my, pełnymi pasji, nadziei i marzeń. Z tego powodu jestem przekonany, że uczestnictwo w wydarzeniach Europejskich Dni Dziedzictwa może się okazać wspaniałą zabawą i radosnym świętowaniem z przyjaciółmi i rodziną dodaje Bartosz Skaldawski.

Wydarzenia w ramach 26. Europejskich Dni Dziedzictwa to szereg przedsięwzięć przybliżających lokalne dziedzictwo. W dniu rozpoczęcia obchodów, czyli 8. września o godz. 11:30 Dwór Marzeń w Sielcu zaprasza na podróż w przeszłość śladami walki o prawa wyborcze kobiet „Fryzury wyzwolone”. Na spotkanie poświęcone wspomnieniom wybitnych kobiet, w tym pani majątku w Sielcu, Zofii Unrug, obowiązują wcześniejsze zapisy!

„Jedno Miasto Trzy Kultury” to propozycja dla chętnych poznania historii najważniejszych miejsc Fordonu, dzielnicy Bydgoszczy. W ramach wydarzenia w dniach 15-16. września odbędzie się spacer z przewodnikiem pn. „Fordoński przemysł – od powstania do upadku 1885-2014”, który przybliży uczestnikom lokalną zabudowę. Zbiórka: godz. 13:00 przy ul. Fordońskiej 410.

W dniach 15-16. września chętni mogą bezpłatnie zwiedzać Muzeum w Grudziądzu. Udostępnione zostaną tam wystawy stałe i czasowe prezentujące historię miasta oraz eksponaty archeologiczne związane z regionem.

To tylko wybrane wydarzenia z tego regionu! Pełną informację o tym, co będzie się działo podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie kujawsko-pomorskim znajdziecie na stronie: www.edd.nid.pl

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Kujawsko-pomorskie zaprasza na EDD!

Europejskie Dni Dziedzictwa to wspólna inicjatywa Rady Europy i Unii Europejskiej, mająca na celu promowanie zabytków. W projekcie uczestniczą wszystkie państwa członkowskie Rady Europy, w tym także Polska, która włączyła się do akcji w 1993 roku.

Głównym celem EDD jest szeroko pojęta edukacja historyczna i kulturalna, promowanie różnorodności regionalnego dziedzictwa kulturowego, podkreślenie wspólnych korzeni kultury europejskiej oraz propagowanie dialogu międzykulturowego.

Co roku we wrześniu kraje, w których odbywa się to wydarzenie, udostępniają do zwiedzania szerokiej publiczności liczne zabytki i miejsca kultury, a także organizują wykłady, wystawy i inne imprezy towarzyszące skierowane do różnorodnej grupy odbiorców, co nadaje wydarzeniu uniwersalnego wymiaru.

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe