Za nami telefoniczny dyżur eksperta ZUS

 • 8.08.2018, 12:31
 • KB
Za nami telefoniczny dyżur eksperta ZUS KB archiwum
Wiele osób otrzymało listy z Zakładu Ubezpieczeń Społecznych z informacją o stanie konta emerytalnego z prognozowaną wysokością emerytury. By wyjaśnić jak została wyliczona emerytura i podpowiedzieć, co zrobić by była wyższa, zorganizowaliśmy dyżur telefoniczny z ekspertem ZUS.

Kiedy najlepiej złożyć wniosek o emeryturę, jak ją podwyższyć, między innymi o to pytali mieszkańcy województwa kujawsko-pomorskiego podczas wczorajszego dyżuru telefonicznego? Na pytania odpowiadała Ewa Nowicka z Wydziału Realizacji Umów Międzynarodowych w Oddziale ZUS w Bydgoszczy. Poniżej przedstawiamy najczęściej zadawane pytania.

 

Kiedy najlepiej złożyć wniosek o emeryturę?

Wniosek o emeryturę można złożyć najwcześniej na miesiąc przed ukończeniem powszechnego wieku emerytalnego, ale najlepiej zrobić to po dniu urodzin wówczas obniży się średnie dalsze trwanie życia. Na pewno nie powinniśmy składać wniosku w czerwcu, ponieważ emerytura będzie wtedy niższa. Wynika to bezpośrednio z zasad przeprowadzania waloryzacji składek emerytalnych. Składniki od stycznia do maja i od lipca do grudnia podlegają waloryzacjom kwartalnym i rocznej, natomiast w czerwcu wyłącznie rocznej.

 

Dlaczego w informacji o stanie konta otrzymanym z ZUS pod pozycją kapitał początkowy są zera.

Oznacza to, że albo Pani nie pracowała przed 1999 rokiem, albo jeszcze nie złożyła dokumentów o naliczenie kapitału początkowego.  Jest to składnik naliczenia emerytury, który wpływa na jej wysokość w przyszłości. Wymagane dokumenty to świadectwa pracy potwierdzające zatrudnienie oraz zaświadczenia o zatrudnieniu i wynagrodzeniu potwierdzające wysokość odprowadzanych składek przed 1999 rokiem. Pomocne są też inne dokumenty takie jak legitymacja ubezpieczeniowa, umowa o pracę i kolejne przeszeregowania. Na potwierdzenie okresów studiów zaświadczenie z uczelni, a na potwierdzenie okresu służby wojskowej książeczka wojskowa lub zaświadczenie z WKU. Na potwierdzenie okresów wychowywania dzieci należy złożyć akty urodzenia dzieci.

 

Czy jak ukończy się wiek emerytalny to trzeba złożyć wniosek o naliczenie emerytury, czy ZUS przyzna ją z urzędu.

Osoba, która ukończyła wiek emerytalny i chce mieć przyznaną emeryturę musi złożyć wniosek o emeryturę do ZUS. Tylko w przypadku, kiedy pobierana jest renta z tytułu niezdolności do pracy ZUS przyznaje emeryturę z urzędu po ukończeniu powszechnego wieku emerytalnego.

 

Co oznaczają 4 warianty w informacji o stanie konta.

Osoby, które ukończyły, co najmniej 35 lat do końca ubiegłego roku w informacji o stanie konta będą również miały wyliczenia tak zwanej hipotetycznej emerytury. Z otrzymanej informacji dowiedzą się o jej wysokości w czterech wariantach:

 

 • Pierwszy wariant to sytuacja, gdy ubezpieczony będzie pracował do uzyskania powszechnego wieku emerytalnego i nadal na jego konto będą wpłacane składki
  w dotychczasowej wysokości.
 • Drugi wariant to sytuacja, gdy ubezpieczony po 2017 r. przestanie już pracować i na jego konto nie będą wpływały składki.

 

Kolejne dwa warianty to wysokość hipotetycznej emerytury na podstawie sumy na koncie i subkoncie ubezpieczonego

 

 • W trzecim wariancie do sumy z konta i subkonta doliczyliśmy składki, jakie ubezpieczony mógłby zebrać na prowadzonym przez nas koncie i subkoncie, gdyby od 2018 r. do ukończenia wieku emerytalnego pracował i był ubezpieczony. Te przyszłe składki oszacowaliśmy na podstawie dotychczasowych składek ubezpieczonego.

 

 • Czwarty wariant to sytuacja, gdy ubezpieczony od 2018 roku do uzyskania wieku emerytalnego nie będzie pracował i na konto i subkonto nie będą wpływały składki

 

Dzwonił mężczyzna. Mam 55 lat i 40 lat stażu pracy, czy mogę przejść na jakieś świadczenie z ZUS.

Mężczyzna może przejść na świadczenie przedemerytalne, jeśli przepracował 40 lat bez względu na wiek, o ile rozwiązanie stosunku pracy nastąpiło z przyczyn dotyczących zakładu pracy.
Po rozwiązaniu stosunku pracy powinien wykazać 6 miesięczny okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych.

 

Kolejny dyżur już 14 sierpnia

Na kolejny dyżur telefoniczny z ekspertem ZUS zapraszamy 14 sierpnia w godz. od  9.00 do 12.00 pod numerem telefonu 52 34 18 704.  Tematem dyżuru będą świadczenia dla nauczycieli.

Naszych ekspertów będzie można spytać:

 • kto może złożyć wniosek o nauczycielskie świadczenie kompensacyjne,
 • jakie wymogi należy spełnić ubiegając się o świadczenia dla nauczycieli,
 • terminy złożenia wniosków przez nauczycieli,
 • czy można pracować pobierając nauczycielskie świadczenia.
KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe