Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Dialog społeczny Lafarge z mieszkańcami okolic Cementowni Kujawy

22 czerwca br. odbyło się spotkanie z sąsiadami zamieszkującymi okolice Cementowni Kujawy. Tegoroczna inicjatywa to kolejny etap sesji dialogu społecznego, zapoczątkowanych przez Lafarge na przełomie 2016 i 2017 roku. Podczas spotkania przedstawiciele omówili realizację 19 zgłoszonych przez mieszkańców oczekiwań, wysłuchali potrzeb i zadeklarowali dalszą współpracę.
Dialog społeczny Lafarge z mieszkańcami okolic Cementowni Kujawy
Cementownia Kujawy

Lafarge w Polsce od początku swojej działalności stara się budować pozytywne i partnerskie relacje ze społecznościami lokalnymi w miejscach, w których działa. Dla firmy kluczowe jest poznawanie potrzeb lokalnych instytucji i społeczności oraz wprowadzanie realnych, pozytywnych zmian w regionie.

- Nasza działalność oparta jest na przestrzeganiu najwyższych norm ochrony środowiska i bezpieczeństwa, ale również wspieraniu lokalnych społeczności. Spotkania organizowane w ramach dialogu społecznego umożliwiają nam poznanie potrzeb naszych sąsiadów. My jako firma, możemy z kolei pokazać efekty naszej pracy. Sesje dialogu to platforma do wymiany opinii, otwartej, konstruktywnej dyskusji, dzięki której możemy wspólnie wypracować dalsze kierunki działań – skomentował Stanisław Sobczyk, Dyrektor Cementowni Kujawy.

Podczas spotkania 22 czerwca br. firma podsumowała działania podjęte w odpowiedzi na potrzeby zgłoszone przez mieszkańców podczas pierwszej edycji dialogu społecznego. Pojawiło się wówczas 19 postulatów, pogrupowanych w 6 blokach tematycznych: edukacja, infrastruktura, środowisko, zdrowie, zatrudnienie i społeczności. Oprócz działań podjętych przez firmę, w realizację projektów zaangażowało się też wielu wolontariuszy – przedstawicieli lokalnej społeczności oraz pracowników Lafarge.

- Od września 2017 roku z sukcesami współpracujemy z Fundacją LafargeHolcim – WSPÓLNIE. Dzięki programowi „Przygarnij Przestrzeń” realizujemy projekt zagospodarowania pierwszej części linii brzegowej naszego jeziora. W myśl przyjętej strategii, chcemy zrekultywować i zrewitalizować całe jezioro i tereny jemu przyległe, celem stworzenia przyszłego centralnego miejsca wypoczynku i rekreacji dla mieszkańców Szczepanowa oraz ich gości. W pracach naziemnych i pogłębianiu jeziora pomocy udzieliła nam Cementownia Kujawy, z którą prowadzimy rozmowy na temat dalszej współpracy  – podkreśliła Alina Kołaczyk, Prezes  Stowarzyszenia Witalis  w Szczepanowie.

Podczas pierwszej edycji dialogu zgłoszono też oczekiwanie dotyczące wykorzystania wody z kopalni odkrywkowej Bielawy w celu poprawy stosunków wodnych na terenach rolniczych i leśnych. W czerwcu 2017 roku Lafarge podpisał umowę z Lasami Państwowymi, regulującą dostarczanie wód kopalnianych do nawadniania lasów. Została już opracowana i zatwierdzona dokumentacja hydrologiczna. Złożono także raport w celu uzyskania decyzji środowiskowej. Realizacja projektu zaplanowana jest na 3 lata, a woda z terenów kopalni powinna popłynąć do zbiorników retencyjnych w 2019 roku. Lafarge wsparło także budowę ścieżki rowerowo-edukacyjnej Barcin-Pakość. Firma partycypowała w kosztach inwestycji oraz przekazała 260 ton kruszywa do budowy tej ścieżki. Aby podnieść bezpieczeństwo na lokalnych drogach firma Lafarge przeprowadziła akcję „Kierowca nie sowa” w ramach której handlowcy firmy, jeżdżący po regionie, rozdawali kamizelki odblaskowe napotkanym pieszym, którzy po zmroku byli niewidoczni dla kierowców.  WSPÓLNIE – Fundacja LafargeHolcim zrealizowała projekt na łabiszyńskiej wyspie, gdzie we współpracy z Łabiszyńską Aktywną Młodzieżą, przedstawicielami Gminy oraz mieszkańcami powstało unikatowe miejsce spotkań.

- Uważam, że proces dialogu społecznego prowadzony przez Lafarge jest bardzo dobrą inicjatywą. Dzięki tym spotkaniom możemy w szerszym gronie porozmawiać o potrzebach i propozycjach wspólnych działań. Dzięki pomocy i wsparciu Lafarge możemy m.in. cyklicznie prowadzić ćwiczenia przeciwpożarowe w specyficznych warunkach, które w innym przypadku byłyby trudne do odtworzenia. Bardzo cenimy sobie współpracę z Cementownią Kujawy i mamy nadzieję na jej dalszą owocną kontynuację – powiedział Grzegorz Rutkowski, Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Żninie.

Lokalne działania Lafarge w Polsce opierają się na długotrwałej współpracy oraz budowaniu trwałych i partnerskich relacji z lokalnymi społecznościami oraz instytucjami, we wszystkich lokalizacjach, w których działa. Lafarge dialog społeczny opiera na zasadach pełnej transparentności, otwartości i konsekwencji w działaniu.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
Michał Bieronski 14.07.2018 17:46
Intieriesna. Mieszkam w Sadlogoszczy i pierwsze słyszę.

zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 13°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 989 hPa
Wiatr: 32 km/h

STARY RYNEK

Ostatnie komentarze
Autor komentarza: LusTreść komentarza: "Tyś" aaaaa, ratunku!Data dodania komentarza: 23.03.2024, 12:44Źródło komentarza: Minister Radosław Sikorski przekazał 100 tys dolarów na Dom DzieckaAutor komentarza: ZewertTreść komentarza: Popieram !!!!!!Data dodania komentarza: 20.03.2024, 18:16Źródło komentarza: Rolnicy na drogach: niektóre blokady rozpoczęły się w nocy, więcej utrudnień spodziewanych od ranaAutor komentarza: BobTreść komentarza: Niech sobie Sejm okrążą a nie ludziom życie utrudniają i miasto zaśmiecają. Ja na ich podwórku nie sram. Ludzie mogą się od nich odwrócić i wtedy będzie "wojna" z miastem. A skoro tak bardzo chcą wszystkiego co polskie, to niech się pozbędą tych zachodnich maszyn i traktorów.Data dodania komentarza: 20.03.2024, 11:34Źródło komentarza: Rolnicy na drogach: niektóre blokady rozpoczęły się w nocy, więcej utrudnień spodziewanych od ranaAutor komentarza: BobTreść komentarza: Niech sobie Sejm okrążą a nie ludziom życie utrudniają i miasto zaśmiecają. Ja na ich podwórku nie sram. Ludzie mogą się od nich odwrócić i wtedy będzie "wojna" z miastem. A skoro tak bardzo chcą wszystkiego co polskie, to niech się pozbędą tych zachodnich maszyn i traktorów.Data dodania komentarza: 20.03.2024, 11:33Źródło komentarza: Rolnicy na drogach: niektóre blokady rozpoczęły się w nocy, więcej utrudnień spodziewanych od ranaAutor komentarza: MelloTreść komentarza: Wydaje mnie się ze powinien być na Legii. Duży napis go witał i moim zdaniem slusznyData dodania komentarza: 17.03.2024, 22:04Źródło komentarza: Wizyta Ministra Sportu i Turystyki Sławomira Nitrasa w BydgoszczyAutor komentarza: ArmiaTreść komentarza: Z tych wywodów można wnioskować, że najlepiej wyróznić kogoś po śmierci. Przynajmniej nie odmówi. Po drugie skąd autor wie, że Tydodnik Bydgoski to tylko garstka czytelników - czy po swoich osiągnięciach??Data dodania komentarza: 15.03.2024, 15:00Źródło komentarza: Najwybitniejszy z wybitnych
ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama
Reklama
Reklama