W Bydgoskim oddziale ZUS rozpatrywane są wnioski o unijne emerytury i renty

  • 5.07.2018, 12:25 (aktualizacja 05.07.2018 12:32)
  • KB
W Bydgoskim oddziale ZUS rozpatrywane są wnioski o unijne emerytury i renty KB archiwum
W oddziałach ZUS w: Bydgoszczy, Toruniu, Lublinie i Wałbrzychu uruchomiliśmy wydziały realizacji umów międzynarodowych. Rozpatrujemy w nich unijne sprawy o emerytury i renty naszych klientów.

Wydziały realizacji umów międzynarodowych (tzw. komórki RUM) ustalają emerytury i renty międzynarodowe dla osób, które pracowały w Polsce i za granicą. Obecnie wydziały te funkcjonują w 9 Oddziałach ZUS: w Elblągu, Gdańsku, I Oddziale w Łodzi, Nowym Sączu, Opolu, Rzeszowie, Szczecinie, Tarnowie, I Oddziale w Warszawie. Są to centra eksperckie z pracownikami o wysokiej znajomości przepisów krajowych oraz rozporządzeń unijnych i umów międzynarodowych.

 

Od kilku lat do ZUS wpływa coraz więcej wniosków o emerytury i reny od osób, które pracowały
w Polsce i za granicą. Potwierdzają to dane statystyczne. Wpływ wniosków o przyznanie emerytury, czy renty na podstawie umów międzynarodowych wzrósł w I kwartale 2018 roku o 34,3%
w stosunku do I kwartału 2017 roku oraz aż o 67,7% w stosunku do I kwartału 2016 roku.

 

Stały wzrost liczby międzynarodowych wniosków emerytalno-rentowych wymusił nie tylko rozbudowę istniejących już komórek RUM, ale także tworzenie nowych. Dlatego od 1 lipca
w oddziałach ZUS w: Bydgoszczy, Toruniu, Lublinie i Wałbrzychu uruchomiliśmy wydziały realizacji umów międzynarodowych. Zadania powierzone nowym komórkom obejmą rozpatrywanie części wniosków „unijnych” wpływających do obecnych komórek RUM, które nie mogą  udźwignąć ciężaru zwiększającej się co roku liczby wniosków. W naszym regionie wnioskami o świadczenia unijne będzie zajmować się 45 osób (w Bydgoszczy  –20, w Toruniu – 25 ).

 

Jakie wnioski będą realizować komórki RUM w Bydgoszczy i Toruniu

Komórka RUM w  Bydgoszczy będzie realizowała wnioski:

  • osób  mieszkających we Włoszech, w Austrii albo w Szwajcarii,
  • osób, które posiadają okresy ubezpieczenia w państwach członkowskich UE/EFTA,
    w tym ostatnio przebyte we Włoszech, w Austrii albo w Szwajcarii.

Komórka RUM w  Toruniu będzie realizowała wnioski w Inspektoracie ZUS w Grudziądzu:

  • osób  mieszkających w Danii lub Szwecji,
  • osób, które posiadają  okresy ubezpieczenia w państwach członkowskich UE/EFTA,
    w tym ostatnio przebyte w Danii  lub Szwecji.
KB
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe