Harcerskie Manewry Ratownicze w regionie

  • 3.07.2018, 18:06 (aktualizacja 03.07.2018 18:16)
  • KB
Harcerskie Manewry Ratownicze w regionie archiwum
Manewry ratownicze zostaną przeprowadzone na Obozie Harcerskim 4 lipca 2018 (środa), godz. 11.00. Teren Gminy Bydgoszcz i Nadleśnictwa Koronowo, nad jeziorem Lipkusz, okolice Samociążka.

W manewrach uczestniczyć będą trzy bydgoskie drużyny ZHR (7BDH, 34 WDH, 10 BDH), a także drużyny harcerskie z Inowrocławia, Ciechocinka i Aleksandrowa Kujawskiego.

Manewry organizowane są przez Okręg Kujawsko-Pomorski Związku Harcerstwa Rzeczypospolitej wraz z Wydziałem Zarządzania Kryzysowego przy Urzędzie Miasta Bydgoszczy i mają na celu ćwiczenie bezpiecznej ewakuacji obozu w lesie podczas zagrożenia pożarem lub warunkami pogodowymi. Ćwiczenia są organizowane przy współudziale: Nadleśnictwa Różanna, Komendy Miejskiej Policji, Komendy Miejskiej Państwowej Straży Pożarnej, jednostki rejonowej WOPR i Urzędu Miasta Koronowa.

Podczas manewrów harcerki i harcerze ZHR będą ćwiczyli swoją sprawność i procedury bezpieczeństwa w przypadku zagrożenia klęską żywiołową. Symulowana będzie sytuacja, w której po przejściu trąby powietrznej będzie: informowane o wydarzeniu Centrum Zarządzania Kryzysowego poprzez numer alarmowy,

Harcerskie Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe będzie udzielać pierwszej pomocy przedmedycznej poszkodowanym, komenda obozu przeprowadzi działania przewidziane w sytuacji konieczności ewakuacji harcerek i harcerzy do wyznaczonego punktu, ekipy PSP, Policji i WOPR będą prowadziły akcje ratunkowe w lesie i na wodzie.

Celem tych manewrów jest: ćwiczenie sprawności w sytuacjach zagrożenia zdrowia i życia w warunkach polowych, zdobywania i poszerzania wiedzy o możliwych zagrożeniach i sposobach postępowaniach w konkretnych sytuacjach oraz wdrażanie procedur postępowania w przypadku wystąpienia niebezpiecznych zdarzeń.

Harcerze w roku szkolnym i na obozach ćwiczą swoją sprawność w trakcie różnego rodzaju alarmów, gier terenowych i szkoleń z samarytanki (pierwszej pomocy). Zdobyte doświadczenie i umiejętności są wykorzystywane podczas pełnienia służby w czasie uroczystości państwowych oraz imprez masowych.

Podejmowane działania są bezpośrednim następstwem zeszłorocznej tragedii podczas sierpniowej nawałnicy w Borach Tucholskich.

 

KB
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe