Całoroczny tramwaj wodny. Propozycja Nowoczesnej Bydgoszcz

 • 26.04.2018, 12:37 (aktualizacja 26.04.2018, 13:07)
 • KB
Całoroczny tramwaj wodny. Propozycja Nowoczesnej Bydgoszcz KB archiwum
Poniżej przedstawiamy stanowisko Nowoczesnej w Bydgoszczy. Propozycja dotyczy tramwaju wodnego.

CAŁOROCZNY TRAMWAJ WODNY

Z niedowierzaniem i głębokim ubolewaniem przyjęliśmy kierunek rozwoju bydgoskiego tramwaju wodnego, przyjętego przez Radę Miasta Bydgoszczy.

Przypomnijmy kilka faktów:

 1. „Woda” została przyjęta jako jeden z kluczowych filarów budowania wizerunku Bydgoszczy, które nierozłącznie wiąże się wykorzystaniem Wodnego Węzła,
 2. Historycznie Brda była ważną drogą transportową,
 3. Bezpośrednio nad Brdą lub w bliskiej odległości mamy lub będziemy mieli, bardzo wiele kluczowych obiektów:
  1. cztery Uczelnie Wyższe – WSG, WKU, K-PSW, WSB
  2. Urząd Miasta
  3. Stary Rynek, Wyspa Młyńska, Bulwary
  4. biurowce – Arkada Park, Immobile, ProjPrzem
  5. obiekty sportowe – Łuczniczka, Artego, Torbyd, Astoria
  6. dworzec PKS
  7. centra handlowe
 4. Mówi się o porcie multimodalnym, który ma być zlokalizowany blisko Wisły
 5. W dalszej odległości mamy Strefę Ekonomiczną w Solcu czy też Ostromecko

Co w takim kontekście historyczno-geograficzno-transportowo-wizerunkowym powinniśmy zrobić?

Po pierwsze, powołać całoroczny tramwaj wodny, który stanowi naturalny i istotny element zintegrowanego transportu publicznego. To oznacza, że tramwaj kursuje regularnie, często, bez konieczności wcześniejszej rezerwacji z możliwością zakupu elektronicznego biletu podczas wejścia na pokład.

Po drugie, tworzyć infrastrukturę, która ułatwia i zachęca do korzystania z tramwaju. I nie chodzi tutaj tylko o dostępne i oświetlone przystanki zlokalizowane blisko powyższych budynków, ale również tworzenie rozwiązań typu PARK & SWIM. Takie rozwiązanie pozwoli zostawić samochód przy wjeździe do Bydgoszczy od strony Torunia, a w przyszłości może również od strony Nakła, a następnie dostanie się do Centrum Bydgoszczy i wielu wspomnianych budynków za pomocą tramwaju.

Po trzecie zachęcać do korzystania z tramwaju poprzez pozytywne rozwiązania np. łączenie opłat z rowerem miejskim, podstawiać tramwaje pod Łuczniczkę, Artego zawsze gdy są duże wydarzenia aby rozładować szybko korek czy też rozwiązania wymuszające korzystanie z takiego tramwaju.

Do takich nowoczesnych i funkcjonalnych rozwiązań potrzeba jednak wizji i myślenia długofalowego, którego najwidoczniej zabrakło obecnym włodarzom miasta. Niestety.

 

 

KB
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (2)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
tom
tom 26.04.2018, 19:30
A gdzie można zacumować przepływając przez Bydgoszcz i za ile? W Nakle porządna marina z dostępną pełną infrastrukturą kosztuje 100zł/1m-c
Henio z Górska
Henio z Górska 26.04.2018, 13:01
To niech plywają po "Balatonie"????

Pozostałe