Bydgoski festiwal filmów animowanych Animocje wygrał Turecki film "Wicked Girl"

  • 16.04.2018, 12:45
  • KB
Bydgoski festiwal filmów animowanych Animocje wygrał Turecki film "Wicked Girl" MCK
Międzynarodowe jury zadecydowało, że Grand Prix - Bydgoską Nagrodę dla Filmu Animowanego otrzyma turecki animator Ayce Kurtal za swój film „Wicked Girl”. Pozostałe nagrody trafiły do filmowców z Polski, Rumunii Niemiec i Francji.
 

Zwycięski film to opowieść o ośmioletniej dziewczynce, której podczas pobytu w szpitalu przychodzi walczyć z mrocznymi wspomnieniami z dzieciństwa. “Wicked girl” jest arcydziełem mozolnej pracy. Powstał z 10 000 rysunków, tworzących wstrząsającą historię o sprawie gwałtów zbiorowych na dzieciach, do jakich dochodzi w Turcji.

Ayce Kartal jest absolwentem animacji w szkołach filmowych w tureckim Eskişehir, Australii oraz New York Film Academy. Jego krótkie animacje zdobyły już blisko 100 nagród na światowych festiwalach. Teraz dołączy do nich nagroda z Bydgoszczy.

 
 

Polska, Francja, Niemcy, Rumunia

 
 

Pozostałe nagrody podzielili między sobą animatorzy z Polski, Francji i Niemiec. Specjalne wyróżnienia w Konkursie Międzynarodowym otrzymały filmy: “Nocturne” Anne Breymann z Niemiec - za niepokojącą i oryginalną plastykę oraz “Riot” Franka Terniera z Francji - za wykorzystanie tańca i muzyki w zobrazowaniu ważnych tematów społecznych.

Za Najlepszy Najnowszy Film Polski uznano obraz Pauliny Ziółkowskiej “O matko!”, a za Najlepszy Film Dziecięcy - “Made in France” w reżyserii francuskiej animatorki Akhabbar Lamia. Nagrodę Publiczności otrzymał "The Best Customer" w reż. Sergheia Chiviriga z Rumunii.

 
 

Animocje emocjonują świat

 
 

W tym roku do konkursów Animocji zgłoszono ponad 600 artystycznych filmów animowanych z kilkudziesięciu krajów świata. Oceniało je międzynarodowe Jury w składzie, którego znaleźli się nagradzani animatorzy z Hiszpanii i Polski - Anna Solanas, Renata Gąsiorowska, Marc Riba, Tomasz Siwiński oraz muzyk hard core’owego zespołu Schizma, Arkadiusz „Pestka” Wiśniewski.

Podczas Animocji miało też miejsce duże wydarzenie filmowe. Po raz pierwszy w Polsce pokazany został „The Breadwinner”. Pełnometrażowy film animowany, nominowany do Oscara i Złotego Globu, zdobywca 6 najważniejszych nagród kina animowanego – Annie Awards. Reżyserką filmu jest Nora Twomey, a producentką Angelina Jolie.

Tradycyjnie przyznano też Nagrodę za Szczególne Osiągnięcia w Dubbingu, którą odebrał wybitny aktor filmowy, telewizyjny, teatralny i radiowy, Krzysztof Kowalewski.

 
 

8. Festiwal filmów Animowanych Animocje obył się w dniach 8 - 14 kwietnia 2018, w Kinie Orzeł w Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy. Dyrektorką MCK jest Marzena Matowska, dyrektorką festiwalu Animocje - Weronika Płaczek. Strona internetowa festiwalu: www.animocje.com .

 
 
 
KB
Podziel się:
Oceń:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe