W Urzędzie Wojewódzkim podsumowano 2 lata z programem "Rodzina 500+"

  • 13.04.2018, 18:19
  • KB
W Urzędzie Wojewódzkim podsumowano 2 lata z programem "Rodzina 500+" KPUW
W kwietniu mijają dwa lata funkcjonowania rządowego programu „Rodzina 500+”. Z rodzinami z Kujawsko-Pomorskiego uczestniczącymi w programie spotkał się dziś wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Dziękując serdecznie przybyłym rodzinom za przyjęcie zaproszenia i przybycie do Kujawsko-Pomorskiego Urzędu Wojewódzkiego wojewoda podkreślał, że spotkanie jest także okazją, aby porozmawiać na temat dwóch lat funkcjonowania programu w naszym regionie. „Głównymi założeniami była pomoc polskim rodzinom i poprawa demografii, która jest wielkim zagrożeniem i niebezpieczeństwem dla naszych przyszłych pokoleń. To się udaje. Liczba urodzeń w województwie kujawsko-pomorskim zwiększyła się o 1600 - o tyle więcej dzieci urodziło się w roku 2017, niż w roku 2015” – mówił. Wojewoda zaznaczył jednocześnie, że program jest uznawany na arenie międzynarodowej oraz oceniany przez inne państwa jako ten, który zlikwidował ubóstwo w polskich rodzinach.

O tym, co zmieniło się w życiu rodzin opowiedzieli beneficjenci programu „Rodzina 500+” - mama czwórki dzieci Sylwia Śmierzchalska z Łabiszyna oraz ojciec czwórki dzieci Błażej Koczan z Solca Kujawskiego. Obie rodziny podkreślały, że program daje wielki wachlarz możliwości przeznaczenia pieniędzy na rozwój dzieci, na ich pasje, a także na dodatkowe zajęcia czy korepetycje. „Teraz możemy pomyśleć o wycieczkach, plenerach graficzno-malarskich dla starszego syna i obozach sportowych i treningach dla młodszego syna” – mówiła pani Sylwia.

Szczegółowe efekty dwóch lat funkcjonowania programu w województwie kujawsko-pomorskim przedstawiła dyrektor Wydziału Polityki Społecznej Dorota Hass. „W naszym województwie średnio 139 tysięcy rodzin uprawnionych pobrało świadczenia wychowawcze w ramach programu, prawie 213 tysięcy dzieci zostało objętych świadczeniem, a do rodzin z naszego województwa przekazano łącznie 2,5 mld zł. Są to poważne pieniądze, które przełożyły się na rozwój gospodarczy, bo trzeba zaznaczyć, że zostały one wydane na usługi i zakupy, co z kolei przełożyło się na gospodarkę” – mówiła Dorota Hass. „Najbardziej osłonowo program zadziałał w rodzinach z trójką dzieci wzwyż, gdyż często właśnie ich dotykało ubóstwo. Zmalało ono w wyniku programu o 94%, a w przypadku ubóstwa skrajnego o 2,2 %. Ze względu na miejsce zamieszkania pieniądze trafiły do rodzin z gmin wiejskich - ponad 931 milionów złotych, do miejsko-wiejskich - 639 mln zł i do miejskich - 972 mln zł. Tylko 0,03 % rodzin ze wszystkich otrzymujących świadczenie pobiera je w formie rzeczowej” – poinformowała dyrektor WPS.

Spotkanie i konferencję prasową zakończyło śniadanie wojewody z zaproszonymi rodzinami, podczas którego dzieciom wręczono upominki oraz rozmawiano o korzyściach z dalszego funkcjonowania programu.

Prezentacja z danymi dotyczącymi województwa kujawsko-pomorskiego w załączniku

Dane dotyczące realizacji programu w Polsce https://www.mpips.gov.pl/dwalata500plus

KB

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
grombyd
grombyd 16.04.2018, 08:22
Czyli 1,56 mln zł za jedno dziecko. Koszty przy invitro 20 tys zł

Pozostałe