Kolejne ulice w Bydgoszczy zyskają twarde nawierzchnie

  • 4.04.2018, 14:24 (aktualizacja 04.04.2018 14:35)
  • KB
Kolejne ulice w Bydgoszczy zyskają twarde nawierzchnie KB
Ratusz rozpoczyna program związany z utwardzaniem ulic gruntowych. Na następnych 10 osiedlowych drogach pojawią się płyty ażurowe. Twardą nawierzchnię w pierwszej kolejności zyskają ulice: Łucka, Przyłubska, Okopowa oraz Pelikanowa.

Do pilotażowego przedsięwzięcia wybrane zostały ulice znajdujące się na osiedlach, na których znajduje się najwięcej gruntówek. Z programu wykreślono ulice, które w najbliższych latach mogą liczyć na kompletną przebudowę w oparciu o funkcjonujący od 2016 roku Wieloletni Program Utwardzania Ulic Gruntowych, który zakłada kompleksowa przebudowę pasa drogowego. Na ulicach utwardzanych płytami ażurowymi nie będą też w najbliższych latach prowadzone prace związane z uzbrojeniem podziemnym. Warto jednak podkreślić, że rozbiórka i odtworzenie takiej nawierzchni jest stosunkowo proste (np. w trakcie usuwania awarii na podziemnych sieciach).

- Chcemy wykorzystywać każdą szanse, która pozwala szybciej zmieniać miasto – mówi zastępca prezydenta Bydgoszczy, Mirosław Kozłowicz. - Dlatego rozpoczynamy pilotaż związany z utwardzaniem ulic gruntowych płytami ażurowymi. Na tego typu działania możemy sobie pozwolić dzięki wcześniejszemu zabezpieczeniu środków i pozyskaniu unijnego dofinansowania na kluczowe inwestycje związane z rozbudową najważniejszych ulic np. Grunwaldzkiej, Kujawskiej oraz na kompleksową rewitalizację miasta np. Stary Rynek czy Młyny Rothera. Zakończenie prac planowane jest w ciągu 3 miesięcy od momentu podpisania umowy. W trakcie wyboru wykonawcy oceniane będą cena oraz termin realizacji prac. Zależy nam na ograniczaniu utrudnień w trakcie inwestycji.

Obecnie ogłoszony został przetarg na pierwszy pakiet ulic utwardzanych płytami ażurowymi. Twardą nawierzchnię w pierwszej kolejności zyskają ulice: Łucka, Przyłubska, Okopowa oraz Pelikanowa. Płyty ażurowe będą układane na podbudowie z kruszywa i podsypce. Z obu stron jezdnie będą ograniczone krawężnikami stabilizującymi całą konstrukcję drogi. – Szacujemy, że koszty budowy tego typu dróg mogą być trzy-czterokrotnie niższe, niż w przypadku nawierzchni asfalto-betonowych. Są jednak mniej odporne na uszkodzenia. Dlatego na wszystkich tego typu ulicach przeanalizujemy wprowadzenie ograniczenia tonażowego – wyjaśnia dyrektor ZDMiKP, Jacek Witkowski.

Konstrukcje z płyt ażurowych są stosowane zazwyczaj pod lekki ruch lub jako konstrukcje tymczasowe. Jeśli sprawdzą się na bydgoskich gruntówkach będą stosowane częściej, co pozwoli szybciej nadrabiać zaległości. Większość ulic o nawierzchni gruntowej, które obecnie funkcjonują w mieście pochodzi z II połowy XX wieku. Wówczas powstawały osiedla z zabudową jednorodzinną, ale bez infrastruktury (m.in. kanalizacji deszczowej, ulic, gazu, sieci ciepłowniczej).

W ostatnich latach dzięki działającym już programom utwardzonych zostało blisko 50 ulic. Najwięcej inwestycji realizowanych było w oparciu o inicjatywy lokalne (ponad 30 zadań związanych z infrastrukturą drogową). Ulice osiedlowe były utwardzane też w oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski (m.in. na osiedlu Wyżyny). Bezpośrednio z budżetu miasta sfinansowano też budowę ulic mających istotne znaczenie w układzie transportowym oraz z myślą o rozszerzaniu oferty komunikacji publicznej( min ul. Matki Teresy z Kalkuty, Wąbrzeska, Trybowskiego). Trwa też realizacja pierwszej edycji Wieloletniego Programu Utwardzania Ulic Gruntowych (do połowy przyszłego roku planowane jest sfinalizowanie prac na wszystkich 16 ulicach objętych programem, obecnie 4 zadania są zakończone).

Ulice przebudowane w latach 2011-17

Bezpośrednio z budżetu miasta:

- Wąbrzeska
- Matki Teresy z Kalkuty
- Trybowskiego
- Jasiniecka
- Andersa (część północna)
- Bydgoskich Olimpijczyków
- Cmentarna
- Styki
- Wczasowa,
- Rynarzewska
- Ziemska
- Prosta

W oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski:

- Złotowska
- Człuchowska
- Norweska
- sięgacze na Białostockiej

W oparciu o Wieloletni Program Przebudowy Ulic Gruntowych:

- Siedlecka cz.południowa
- Świekatowska
- Ptasia
- Pingwinowa

W oparciu o Inicjatywy lokalne 25/75:

- Kartuska
- Poziomkowa
- Orna (parking)
- Certowa
- Bułgarska
- Borowikowa
- Koźlakowa
- Białogardzka 23 (sięgacz)
- Kokosowa
- Makowa
- Bluszczowa
- Górzyskowo
- Rydzowa
- Kalinowa
- Czeremchy
- Biniaka
- Szafirowa (parking)
- Przyleśna
- Księżycowa
- Darłowska
- Kosińskiego,
- Kuczmy
- Wiosenna
- Lipieniowa
- Delfinowa

Ulice w trakcie realizacji:

W ramach większych projektów unijnych:
- Niziny (wraz z Trasą Uniwersytecką,)
- Okopowa, Zielona, Wyrzyska, Papuzia, Czapla, Wronia (odcinki wraz z Grunwaldzką)

W oparciu o Wieloletni Program Przebudowy Ulic Gruntowych (tryb zaprojektuj i wybuduj):

- Gawronia (prace budowlane)
- Pijarów (zezwolenia na realizacje)
- Siedlecka cz. północna (finisz prac projektowych)
- Byszewska (finisz prac projektowych)
- Osada (finisz prac projektowych)
- Leszczyna (finisz prac projektowych)

W oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski:

- Ślusarska

W oparciu o Inicjatywy lokalne:

- Os. Rzemieślnicze

Ulice, gdzie wkrótce zlecone zostaną prace:

Bezpośrednio z budżetu miasta:

- Rybaki, Frycza-Modrzewskiego, Promenada, Rakowa (wraz z rewitalizacją Starego Fordonu)

W oparciu o Wieloletni Program Przebudowy Ulic Gruntowych (tryb zaprojektuj i wybuduj):

- Sanatoryjna
- Piaski
- Botaniczna
- Łubinowa
- Kapliczna
- Siewna
- Podleśna

W oparciu o Bydgoski Budżet Obywatelski:

- Celna
- Gersona

Pilotaż z płytami ażurowymi:

- Łucka
- Okopowa (sięgacz)
- Przyłubska
- Pelikanowa
- Karasiowa
- Sybiraków
- Borowiacka
- Orna
- Warneńczyka, 
Liściasta

W oparciu o Inicjatywy lokalne 25/75:

- Wieluńska
- Cytrusowa
- Krzywa i Podnóże
- Paprocia
- Homarowa
- Krabowa
- Ruczaj
- Legnicka
- Swiętopełka
- Ciernikowa
- Dorszowa

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Mieszkaniec
Mieszkaniec 5.04.2018, 11:00
A Janickiego,Kotowicza i Średzka to niby kiedy.....radny musi sie wprowadzić jakiś żeby nie trzeba było w kaloszach chodzić.Kanaliza zrobiona rury od wody wymienione a dalej cisza.!!!Szafki chociaż postawcie przed ulicą na zmiane obuwia...pozdrawiam.

Pozostałe