Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

"NIE ZOSTAWIĘ WAS". XVIII Misterium Męki Pańskiej w Niedzielę Palmową

Historia fordońskiego Misterium Męki Pańskiej sięga roku 2001, w którym po raz pierwszy wystawiono je w bydgoskiej Dolinie Śmierci w Niedzielę Palmową.
"NIE ZOSTAWIĘ WAS". XVIII Misterium Męki Pańskiej w Niedzielę Palmową

Autor: archiwum

Dało to początek pięknej tradycji, która jest kontynuowana i która podejmuje co raz to nowsze środki, aby jak najlepiej przedstawić za pomocą obrazu, dźwięku i światła wydarzenia pasyjne. Główną motywacją organizatorów jest dostrzegana konieczność przywrócenia temu miejscu śmierci ponad 1200 obywateli miasta podczas II wojny światowej, należnej czci, hołdu i pamięci. 7 października 2008 roku świątynia Matki Boskiej Królowej Męczenników, usytuowana przy Dolinie Śmierci, podniesiona została do rangi sanktuarium, a kompleks martyrologiczny zyskał oficjalne miano Kalwarii Bydgoskiej – Golgoty XX wieku.

Wyjątkowość bydgoskiego Misterium, tkwi w corocznym nowym, niepowtarzalnym scenariuszu, w którym męka Chrystusa zostaje ukazana
w perspektywie różnych wydarzeń historycznych, bądź współczesnych, biblijnych, bądź obyczajowych, różnych postaci, bądź problemów życiowych.

Dotychczasowe tytuły przedstawień:

-          2001 r. – „Ludzkie sprawy”,

-          2002 r. – „Dialog pokoleń”,

-          2003 r. – „Miriam”,

-          2004 r. – „Historia zdrajców”,

-          2005 r. – „Cóż to jest prawda?”,

-          2006 r. – „Bóg – Honor – Ojczyzna”,

-          2007 r. – „Via Dolorosa”,

-          2008 r. – „Miłujmy czynem i prawdą”

-          2009 r. – „Dlaczego Mnie prześladujesz”

-          2010 r. – „Crux mea, lux mea”

-          2011 r. – „Duc in altum”

-          2012 r. – „A jednak...”

-          2013 r. – z powodu złych warunków atmosferycznych nie odbyło się

-         2014 r. – „ICHTIS”

-         2015 r. – „Non abbiate paura!”

-         2016 r. – Krew i Woda

-         2017 r. – ECCE HOMO

Organizatorzy

Niezwykłość tego przedsięwzięcia podkreśla fakt, że organizacją i koordynacją całości zajmują się ludzie młodzi: studenci ze Stowarzyszenia Katolickiej Młodzieży Akademickiej „POKOLENIE” oraz Diecezjalnego Ośrodka Duszpasterstwa Akademickiego „MARTYRIA”, we współpracy z Wolontariatem Młodzieżowym 4don4LORD, Fundacją „Wiatrak” oraz innymi wspólnotami Sanktuarium Królowej Męczenników. Wsparciem i doświadczeniem służą również starsi, często od początku związani z dziełem Misterium. Zaangażowanie obejmuje różne dziedziny, od oprawy artystycznej, obsady aktorskiej, poprzez przygotowanie i konserwację dekoracji, rekwizytów, po dbałość o zaplecze gospodarcze. Organizatorzy to osoby płomiennego ducha, wspierane przez fachowców; przedstawicieli różnych umiejętności.

Około 350 osób (wolontariuszy) – w tym ok. 250 aktorów - bierze udział w przygotowaniu i przeprowadzeniu Misterium. Praca ta to opracowanie artystyczne i organizacyjne przedsięwzięcia, próby przed Misteriami, przygotowanie dekoracji i strojów, zapewnienie wyżywienia dla wszystkich uczestników prób oraz bezpośrednie zaangażowanie aktorskie w Misterium.

Dużą pomocą do zaistnienia tego dzieła jest również wsparcie ze strony lokalnych firm, instytucji i osób prywatnych.

Nie zostawię was

To hasło tegorocznego XVIII Misterium Męki Pańskiej, które jest swoistym zaproszeniem do odkrycia w sobie tej prawdy. On jest w naszych sercach,
w naszym życiu każdego dnia. Lecz niestety codzienne obowiązki, zadania, zabieganie nie pomagają nam w tym. Przede wszystkim chcemy usłyszeć głos Boga, który wzywa każdego z nas po imieniu.

Misterium jest nie tylko opowieścią o historycznych wydarzeniach, o  męce, śmierci i zmartwychwstaniu Jezusa, ale jest przede wszystkim próba spojrzenia, jak bardzo ta historia dzieje się dziś, pośród naszych spraw, w naszej codzienności, i jak bardzo nas przemienia.

W czasach Jezusa wielu Go nie rozpoznało, wielu zastanawiało się kim On jest, wielu widziało w  nim tylko człowieka. Jak Go widzimy dzisiaj? Kim On dla nas jest? Czy masz w sobie tę świadomość, że możesz na Niego liczyć? Czy wiesz, że On zawsze jest? Czy słyszysz jak woła Cię po imieniu?

W poszukiwaniu odpowiedzi na te pytania, w tym roku będzie dla nas Zacheusz, postać biblijna Nowego Testamentu, do której na Światowych Dniach Młodzieży w Krakowie odwołał się również Papież Franciszek. To bogaty człowiek, zwierzchnik celników, który jest bardzo zakompleksiony w sobie.

Zacheusz może się wydawać niepoprawnym indywidualistą, niemożliwym
do „zaszufladkowania” — tam, gdzie ludzie ochoczo przyłączają się do rozentuzjazmowanych lub rozgniewanych tłumów, on instynktownie szuka miejsca, by ukryć się w gałęziach sykomory. Nie robi tego z powodu pychy, jakby się mogło wydawać, przecież ma świadomość swego „małego wzrostu” i wielkich słabości, wie, że nie potrafi sprostać absolutnym wartościom i wyzwaniom. Swoją prywatność, dystans i spojrzenie z lotu ptaka potrafi i skłonny jest porzucić tylko wtedy, gdy ktoś do niego „przemówi po imieniu” — wtedy może się zdarzyć, że nagle przyjmie również owe absolutne wymagania i zmieni swoje życie. Przemówić do Zacheusza może jednak tylko ten, dla kogo ów człowiek ukryty w gałęziach sykomory nie jest kimś obcym i nieznajomym; ten, kto nim nie pogardza i komu nie jest obojętny; ten, dla kogo nie jest dalekie także to, co dzieje się w jego myśli i sercu.

Zacheuszów jest wśród nas niemało….. Wielu z nas trzyma się na „obrzeżach”,
i pewnie nie bez powodu.  Być może trzymają się na uboczu także dlatego, iż — podobnie jak Zacheusz — dobrze wiedzą, że sami nie posprzątali jeszcze przed własnym domem; wiedzą lub raczej wyczuwają, że to i owo muszą jeszcze zmienić we własnym życiu. Być może w odróżnieniu od owego nieszczęśnika z Jezusowej przypowieści zdają sobie dobrze sprawę, że nie przywdziali jeszcze szaty godowej, by móc bezceremonialnie zasiąść w pierwszych rzędach szacownych gości na uczcie weselnej. Wciąż jeszcze są w drodze, przyprószeni pyłem, daleko od celu, zbyt „niegotowi”, by móc pokazać się innym w pełnym świetle; być może nawet ich życiowa wędrówka znalazła się akurat w ślepej uliczce.

Mimo to zdają sobie sprawę z doniosłości chwili, w której to, co istotne, przechodzi obok nich. Pociąga ich to — jak Zacheusza, który pragnął zobaczyć Jezusa; czasami jednak swoją duchową tęsknotę i pragnienie tak jak on zakrywają liśćmi sykomory — przed innymi, a niekiedy i przed samym sobą.

Zapraszamy, by odkryć Misterium, które się dzieje pośród naszych codziennych, zwyczajnych spraw. Tak jak kiedyś, w Jerozolimie toczyło się zwyczajne życie,
w które wszedł Skazaniec – On umarł i zmartwychwstał pośród codziennych spraw zwyczajnych ludzi. To dzieje się także dzisiaj. Przyjdź i odkryj z nami
tą Tajemnicę.

To wielkopostne dzieło wpisało się w tradycję naszej diecezji w Niedzielę Palmową. Rok rocznie w ramach obchodów diecezjalnych Światowego Dnia Młodzieży, przybywa tego dnia blisko 20 000 widzów, by przez uczestnictwo w Misterium jeszcze pełniej przygotować się do nadchodzących Świąt Wielkiej Nocy.

Scenariusz i reżyseria

Mariola Ciesielska

Głowni aktorzy

Łukasz Nowacki                                                                              Jezus

Małgorzata Kwiatkowska                                           Maryja

Mariusz  Odjas                                                                Centurion

Jacek Jędrzejczyk                                                          Piłat

Wojtek Mizikowski                                       ______Zacheusz

Agnieszka Mizikowska                                 ______ Rachab, Żona Zacheusza

Katarzyna Kubiś                                              _______Teściowa Zacheusza

Bartłomiej Iwański                         _____________ Bartymeusz

 

Muzyka

Przygotowaniem muzyki tego wydarzenia zajmują się Agnieszka Więckiewicz i Maciej Różycki, absolwenci Akademii Muzycznej w Bydgoszczy.

Patronat honorowy

Patronat honorowy nad tegorocznym Misterium objął Ordynariusz Diecezji Bydgoskiej Ks. Bp. Jan Tyrawa, Marszałek Województwa Kujawsko-Pomorskiego Pan Piotr Całbecki oraz Prezydent Miasta Bydgoszczy Pan Rafał Bruski.

Zapraszamy na XVIII Misterium Męki Pańskiej pt. NIE ZOSTAWIĘ WAS, w Niedzielę Palmową, tj. 25 marca do Fordońskiej Doliny Śmierci w Bydgoszczy, przy ul. Bołtucia 5, na godz. 16:00 i 20:00.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 6°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1014 hPa
Wiatr: 17 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
Ostatnie komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama