ZUS Bydgoszcz: Świadczenia dla osób, które ukończyły 100 lat

  • 9.03.2018, 13:20 (aktualizacja 27.03.2018 13:28)
  • KB
ZUS Bydgoszcz: Świadczenia dla osób, które ukończyły 100 lat KB archiwum
Każdy stulatek otrzymuje świadczenie honorowe, które przyznawane jest przez Prezesa ZUS. W województwie kujawsko-pomorskim świadczenia z tytułu ukończenia 100 lat otrzymuje 115 osób.

Świadczenie honorowe wypłacane jest z urzędu wraz z dotychczas pobieraną emeryturą lub rentą począwszy od miesiąca, w którym dana osoba kończy sto lat. W przypadku osób niepobierających świadczenia emerytalno-rentowego, świadczenie honorowe przyznawane jest wyłącznie na wniosek osoby zainteresowanej lub jego pełnomocnika. Do wniosku należy dołączyć  dokumenty, potwierdzające datę urodzenia.

Natomiast w sytuacji, gdy osoba która kończy 100 lat, pobiera świadczenie przyznane w drodze wyjątku przez Prezesa Zakładu, świadczenie honorowe przyznawane jest w zamian dotychczas pobieranego świadczenia, z zachowaniem prawa do dodatków oraz ryczałtu energetycznego.

W naszym województwie ZUS wypłaca dodatkową emeryturę 115 osobom w wieku  stu i więcej lat.

  • w Oddziale ZUS w Bydgoszczy wypłacamy 60 świadczeń honorowych, a w Oddziale ZUS
    w Toruniu 55 świadczeń honorowych.

Wysokość tego świadczenia jest równa kwocie bazowej obowiązującej w dniu ukończenia 100 lat. Kwota bazowa jest ustalana corocznie dla nowych świadczeniobiorców i obowiązuje od dnia 1 marca każdego roku kalendarzowego do końca lutego następnego roku i podlega ogłoszeniu w Monitorze Polskim przez Prezesa GUS.

Dla osób, które ukończyły 100 lat w okresie od 1 marca 2017 r. do dnia 28 lutego 2018 r. świadczenie wynosi 3536,87 zł brutto, a dla osób, które ukończyły 100 lat po 28 lutego 2018 r. 3731,13 zł brutto.

KB
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe