Dekomunizacja ulic w regionie. Wojewoda odwiedził kolejne miasto

  • 26.01.2018, 13:11
  • KB
Dekomunizacja ulic w regionie. Wojewoda odwiedził kolejne miasto KPUW
Kolejny etap wdrażania ustawy dekomunizacyjnej w regionie był tematem konferencji w Grudziądzu. W spotkaniu uczestniczyli wojewoda Mikołaj Bogdanowicz oraz przedstawiciele Rady Miejskiej.

- Bardzo się cieszę, że kolejne nazwy ulic w województwie kujawsko-pomorskim mogę ogłosić w czwartym co do wielkości mieście naszego regionu. – Powiedział wojewoda Mikołaj Bogdanowicz.

Nowe nazwy mają ulice w Grudziądzu, Mroczy, Świeciu, Grucznie (Gmina Świecie), Radziejowie, Dobrem, Dobrzyniu nad Wisłą, Kcyni, Nowem, Warlubiu, Sadkach, Szubinie i Rogowie (powiat żniński). Wśród patronów znaleźli się m.in. Anna Walentynowicz, gen. Kazimierz Sosnkowski, Sybiracy, Józef Piłsudski, Ignacy Paderewski, Roman Dmowski czy Powstańcy Wielkopolscy.

- Nowe nazwy nawiązują nie tylko do historii naszych małych ojczyzn, ale również do postaci, które na stałe wpisały się w historię Polski. – Dodał Mikołaj Bogdanowicz.

Ustawa z dnia 1 kwietnia 2016 r. o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki nałożyła na władze gmin obowiązek zmian nazw ulic gloryfikujących systemy totalitarne. W niektórych przypadkach były zobowiązane także do przyjęcia nowych uchwał w sprawie istniejącej nazwy.

Zgodnie z ustawą z 1 kwietnia 2016 r. mieszkańcy nie mają obowiązku wymiany dokumentów. Wszystkie dokumenty zawierające starą nazwę ulicy (dowody osobiste, prawa jazdy itp.) zachowują swoją ważność. Zmiana nazwy ulicy nie będzie też rodzić problemów z dostarczaniem korespondencji pod dotychczasowy adres. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.

Uczestnicy spotkania omówili także prowadzone działania w związku z obchodami 100-lecia Niepodległości.

W planie wizyty w Grudziądzu znalazło się także złożenie kwiatów pod popiersiem Prezydenta Lecha Kaczyńskiego, spotkanie się z prezydentem Robertem Malinowskim i starostą Edmundem Korgolem oraz odwiedziny w Wojskowych Zakładach Zbrojeniowych.

 

 

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
lucyna52
lucyna52 10.04.2018, 16:56
Brawo P.Wojewodo jeszcze mieszkańcy Kapuscik prosza
pomniki L.Kaczyńskiego przy każdym kiosku ruchu i nie tylko. Niby zyjemy w wolnym Państwie ale dezyzje na społeczęnsto podemują niestetu urzędasy brao oby tak dalej

Pozostałe