Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

„Ratujmy Kobiety 2017”. Bydgoszcz włącza się do akcji

Już dziś (8.01) odbędzie się akcja przed siedzibą PiSu (ul. Gdańska 10), przypominająca posłom i posłankom mającym biura w Bydgoszczy o pierwszym czytaniu projektu ustawy dotyczącej kobiet w Sejmie.
„Ratujmy Kobiety 2017”. Bydgoszcz włącza się do akcji
"Ratujmy Kobiety 2017"

Autor: KB archiwum

Podczas posiedzenia Sejmu, które odbędzie się w dniach 9-10.01.2018 r. będzie miało miejsce pierwsze czytanie obywatelskiego projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie Komitetu Inicjatywy Ustawodawczej „Ratujmy Kobiety 2017”.

Jako osoby zaangażowane w bydgoską zbiórkę podpisów pod obywatelskim projektem ustawy, chcielibyśmy zachęcić posłów i posłanki, którzy mają swoje biura w Bydgoszczy do zagłosowania za skierowaniem projektu do dalszych prac legislacyjnych w Sejmie.

Dlatego w przededniu posiedzenia złożymy w ich biurach listy, w których przedstawiamy argumenty na rzecz poparcia tego projektu. Zaczynamy od siedziby partii rządzącej, Prawa i Sprawiedliwości, która mieści się przy ul. Gdańskiej 10 w Bydgoszczy. Stamtąd udamy się do biur posłów i posłanek Platformy Obywatelskiej, Kukiz'15, Nowoczesnej i Polskiego Stronnictwa Ludowego.  

Poniżej treść listu:

Projekt ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie jest głosem obywatelek i obywateli, wyrazem chęci zmian i żądaniem uregulowania prawa do wolności       i godności Polek i Polaków. Wierzymy, że działania Komitetu Ratujmy Kobiety 2017 doprowadzą do realizacji praw zawartych w Konstytucji RP: poszanowana godności człowieka (art. 30), prawa do ochrony prawnej życia prywatnego, rodzinnego oraz decydowania o swoim życiu osobistym (art. 47), prawa do ochrony zdrowia (art. 68) oraz ochrony macierzyństwa i rodzicielstwa (art. 18). Niestety ustawodawstwo zwykłe nie gwarantuje rzeczywistej realizacji w/w wartości.

Badania prowadzone przez m.in. Federację na rzecz Kobiet i Planowanie Rodziny obrazują, że obecna ustawa z 1993 r. o planowaniu rodziny, ochronie płodu ludzkiego i warunkach dopuszczalności przerywania ciąży (Dz.U. 1993 nr 17 poz. 78 ze zm.) jest często łamana. W wielu miejscach Polski nie można legalnie przerwać ciąży, w związku z czym Polki nie czują się bezpiecznie, prawo jest łamane, a wolność obywatelska nieszanowana[1]. Federacja zebrała liczne dowody na rzecz szkodliwości aktualnie obowiązujących przepisów[2].

Prowadzone sondaże pokazują, że gro Polek i Polaków opowiada się za liberalizacją prawa aborcyjnego. Sondaż IPSOS przeprowadzony dla OKO.press w marcu 2017 r. pokazuje, że za liberalizacją prawa antyaborcyjnego jest aż 42% społeczeństwa, za zaostrzeniem obecnie funkcjonującej ustawy (całkowitym zakazem aborcji) tylko 8%[3].  Inne badania, prowadzone przez SW Research dla Rzeczpospolitej, podają iż za złagodzeniem obecnie aktualnych przepisów opowiada się ponad 46% ankietowanych[4].

Sądzimy, że tak twarde dane skłonią Państwa do realnego wsparcia projektu – zagłosowania za dalszymi pracami w Komisjach, które rozwiązania popiera duża liczba Polek i Polaków. Jednak projekt ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie, to nie tylko prawo do bezpiecznej i legalnej aborcji. Komitet Inicjatywy Ustawodawczej „Ratujmy Kobiety 2017” zadbał, by w życie zostały wprowadzone wszelkie zagadnienia dotyczący praw reprodukcyjnych. Patrząc na doświadczenie innych krajów (Holandia, Francja itd.) wiemy już, że TYLKO szereg rozwiązań w kwestii praw reprodukcyjnych spowoduje, że kobiety i rodziny będą czuły się bezpiecznie oraz doprowadzi do zmniejszenia liczby aborcji. W związku z czym postulujemy o:

  • wprowadzenie rzetelnej edukacji seksualnej do szkół (przygotowanie do życia w rodzinie i społeczeństwie dla klas 0-3 oraz wiedza o seksualności od klasy 4. do końca edukacji);
  • regulację klauzuli sumienia (publiczne udostępnienie listy nazwisk lekarzy/ek powołujących się na tzw. klauzulę sumienia, udostępnianie tej listy na indywidualne żądanie pacjentki/a, jeśli wszyscy lekarze/ki powołują się na tzw. klauzulę sumienia, podmiot leczniczy będzie musiał zawrzeć umowę z podwykonawcą, zapewniającym wykonanie świadczenia terminacji ciąży;
  • bezpłatne środki antykoncepcyjne;
  • przeciwdziałanie upowszechnianiu fałszywych i manipulacyjnych wypowiedzi nt. aborcji i antykoncepcji;
  • antykoncepcję awaryjną bez recepty.

Nasz projekt odpowiada na rekomendacje dotyczące praw reprodukcyjnych postulowane przez Radę Praw Człowieka ONZ, Specjalnego Sprawozdawcę ONZ ds. Prawa do Zdrowia, Komitet Praw Ekonomicznych, Społecznych i Kulturalnych ONZ, Komitet ONZ przeciwko torturom, Europejski Trybunał Praw Człowieka, Komitet CEDAW, Parlament Europejski czy Komisarza Rady Europy ds. Praw Człowieka[5].

Brak poparcia obywatelskiego projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie będzie wyrazem lekceważenia powyższych apeli, zamanifestowaniem hipokryzji oraz de facto wpieraniem podziemia aborcyjnego i turystyki aborcyjnej. 

Bardzo prosimy i nalegamy o odrzucenie własnej ideologii przy głosowaniu nad projektem ustawy, a kierowanie się rozsądkiem oraz wszelkimi przesłankami medycznymi i prawnymi. Liczymy na to, że zagłosuje Pan/Pani za skierowaniem obywatelskiego projektu ustawy o prawach kobiet i świadomym rodzicielstwie do dalszych prac legislacyjnych.

Nieformalna Grupa Inicjatywna



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie umiarkowane

Temperatura: 7°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1001 hPa
Wiatr: 6 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
Ostatnie komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama