Trzej Królowie już po raz piąty przejdą ulicami naszego miasta

  • 4.01.2018, 13:06 (aktualizacja 04.01.2018 13:17)
  • KB
Trzej Królowie już po raz piąty przejdą ulicami naszego miasta KB archiwum Orszak Trzech Króli Bydgoszcz
6 stycznia 2018 r. zapraszamy na V Bydgoski Orszak Trzech Króli. Rozpocznie się Mszą św. o godz. 11.00 w kościele O.O. Jezuitów (ul. Plac Kościeleckich 7), pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej ks. bp Jana Tyrawy. Orszak wyruszy sprzed kościoła o godz. 12.15 i przejdzie ulicami: Bernardyńską, Zbożowy Rynek, Toruńską do Hali Sportowo-Widowiskowej Łuczniczka.

Orszaki wrastają w świąteczny kalendarz. W styczniu przejdą ulicami 644 miejscowości w Polsce i 16 na świecie. Bydgoski orszak jest jednym z największych w kraju. W ubiegłym roku za królami podążyło 15 tys. uczestników, a wspólne kolędowanie transmitowała ogólnopolska telewizja.

Hasłem tegorocznych orszaków w całej Polsce są słowa „Bóg Jest Dla Wszystkich”. Organizatorzy chcą przypomnieć, że Bóg przyszedł na świat aby odkupić każdego człowieka, niezależnie od koloru skóry, wieku, poglądów czy światopoglądu. W tym roku trzej królowie, reprezentujący zwyczajowo trzy kontynenty, reprezentować będą również trzy pokolenia. Pierwszy Król jest młodzieńcem, który dopiero rozpoczyna swoją drogę w dorosłość. Drugi Król jest mężczyzną w sile wieku, który reprezentuje mężów i ojców. Trzeci Król jest starcem, który dopiero u schyłku wieku, bogaty w wieloletnie ludzkie doświadczenie, odnajduje gwiazdę i drogę do Jezusa.

Królowie, jak co roku, pojadą na koniach i wielbłądzie. Ich świtą będą królewskie orszaki ubrane w czerwone, niebieskie i zielone stroje. Przemarsz zakończy się przy stajence, gdzie królowie złożą dary i oddadzą pokłon nowonarodzonemu Jezusowi. Przejściu pochodu towarzyszyć będzie wspólne śpiewanie kolęd. Organizatorzy będą też rozdawać chętnym tekturowe korony i nalepki. W tym roku scenariusz zostanie też wzbogacony o scenkę „Dwór Heroda”.

Orszak Trzech Króli jest powrotem do starej polskiej tradycji jasełek ulicznych. Rozśpiewanych radosnych kolędników głoszących na ulicach Dobrą Nowinę o narodzeniu Jezusa. W święto Trzech Króli znany był zwyczaj kolędowania dzieci z gwiazdą, które pukając do domów otrzymywały nadziewane bułeczki lub rogale, zwane szczodrakami. W tym roku chcemy przywrócić ten zwyczaj. Uczestnicy orszaku będą mogli poczęstować się specjalnie na tę okazję upieczonymi szczodrakami.

Bydgoski Orszak Trzech Króli przejdzie ulicami Bydgoszczy 6 stycznia. Rozpocznie się Mszą Świętą o godz. 11.00 w kościele O.O. Jezuitów, pod przewodnictwem ordynariusza diecezji bydgoskiej ks. bp. Jana Tyrawy. W tym roku organizatorzy proponują zupełnie nową trasę. Pochód wyruszy o godz. 12.15 sprzed kościoła na Placu Kościeleckich. Przejdzie ulicami: Bernardyńską, Zbożowy Rynek, Toruńską do Hali Sportowo-Widowiskowej Łuczniczka, gdzie odbędzie się pokłon trzech króli.

Do orszaku może przyłączyć się każdy. Organizatorzy zachęcają do przygotowania niedrogiego przebrania, dzięki któremu jest się nie tylko widzem, ale także aktorem w tym ulicznym przedstwieniu.

 

KB
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe