Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT rozpocznie współpracę z Bydgoszczą

Współpracę z Muzeum Techniki i Przemysłu NOT przewiduje list intencyjny, jaki we wtorek (13.09) w Warszawie podpisał prezydent Bydgoszczy Rafał Bruski. Wspólne ekspozycje mają być prezentowane na terenie miasta.
Muzeum Techniki i Przemysłu NOT rozpocznie współpracę z Bydgoszczą

Autor: pixabay

Współpraca opierać się ma na trzech partnerach. W imieniu miasta list parafował prezydent Rafał Bruski, deklarując przeznaczenie miejskich obiektów na działalność związaną z prezentacją ekspozycji historii myśli technicznej i historii gospodarczej Bydgoszczy. Muzeum Techniki i Przemysłu NOT reprezentował dyrektor placówki Piotr Mady oraz wiceprezes Federacji Stowarzyszeń Naukowo-Technicznych NOT Stefan Góralczyk. Mieszcząca się w warszawskim Pałacu Kultury i Nauki placówka jest zainteresowana prezentacją historii i myśli kultury technicznej, rozwijania zainteresowań techniką oraz jej tradycjami, a także popularyzacją wiedzy technicznej i promowaniem idei zrównoważonego rozwoju cywilizacyjnego. Trzecią stroną umowy jest Muzeum Okręgowe im. Leona Wyczółkowskiego w Bydgoszczy, z uwagi na swoje bogate doświadczenie w zakresie gromadzenia i naukowego opracowania zbiorów, a także prowadzenia prac badawczych i przygotowywania oferty edukacyjnej akcentującej artefakty związane z Bydgoszczą, jak i całym regionem. W imieniu placówki list intencyjny podpisał dyrektor Michał F. Woźniak.

List to deklaracja współpracy wszystkich wymienionych stron, w efekcie której wybrane zbiory Muzeum Techniki i Przemysłu NOT prezentowane mają być na terenie Bydgoszczy. – Cieszymy się z nawiązania współpracy z takim partnerem. – Podkreśla prezydent Rafał Bruski. – Jako miasto możemy pochwalić się bogatymi tradycjami handlowymi i przemysłowymi. Stworzenie wespół z warszawskim Muzeum interaktywnej ekspozycji przemysłu i myśli technicznej pozwoli nam zaprezentować gospodarczą historię miasta. – Dodaje.

Muzeum Okręgowe wraz z Muzeum Techniki i Przemysłu NOT odpowiadać mają za merytoryczną część umowy. Celem ich współpracy będzie także konsultacja dotycząca zagospodarowania obiektów Młynów Rothera. Po stronie bydgoskiego muzeum natomiast leżeć będzie realizacja przedsięwzięć wystawienniczych, edukacyjnych oraz naukowo-badawczych.

Muzeum Techniki i Przemysłu NOT swoją tradycją nawiązuje do założonego w 1875 r. Muzeum Przemysłu i Rolnictwa. Po II wojnie światowej, w 1952 r. powstał pomysł reaktywacji placówki, a opiekę nad nią powierzono Naczelnej Organizacji Technicznej. Za datę reaktywowania Muzeum uznaje się 1955 r., kiedy placówka umiejscowiona została w oddawanym wówczas do użytku Pałacu Kultury i Nauki. W ciągu ponad 60 lat instytucja ta zgromadziła ponad 15 tys. eksponatów dokumentujących rozwój techniki polskiej i światowej od XIX do XXI w. wśród nich są bezcenne unikaty, jak i tysiące oryginalnych przedmiotów, a zdecydowana większość to dary osób prywatnych i instytucji. W zbiorach Muzeum są m.in. kolekcja motocykli ze słynnymi motocyklami marki „Sokół”, kolekcja odbiorników radiowych, mechanizmów grających, pierwsza na świecie ręczna kamera filmowa zbudowana przez wybitnego wynalazcę, Kazimierza Prószyńskiego.

Wraz z początkiem 2016 r. placówka została pozbawiona środków na prowadzenie działalności. W efekcie, z powodu narastających zaległości czynszowych, otrzymała od Zarządu Pałacu Kultury i Nauki wypowiedzenie umowy najmu części powierzchni.



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
bezchmurnie

Temperatura: 11°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1006 hPa
Wiatr: 11 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
News will be here
Reklama
News will be here
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama