Projekt IV kręgu Opery Nova jest już gotowy

  • 8.11.2017, 12:02 (aktualizacja 08.11.2017 12:09)
  • KB
Projekt IV kręgu Opery Nova jest już gotowy Warsztat Architektury Pracownia Autorska
Opracowana została koncepcja IV kręgu Opery Nova. Będzie ona liczyła cztery kondygnacje. Wartość inwestycji wyniesie blisko 80 mln zł.

Jak podaje WAPA biuro, które opracowało projekt w skład inwestycji wchodzą dwa obiekty budowlane, które mogą być realizowane w dwóch niezależnych etapach. Pierwszy etap stanowi tzw. IV krąg Opery, który funkcjonalnie i użytkowo połączony jest z obiektem głównym. Drugi etap stanowi dwupoziomowy garaż podziemny z placem miejskim w jego górnej części. Garaż dostępny jest z obiektu głównego oraz z IV kręgu, może również działać niezależnie. IV krąg Opery składa się z trzech zasadniczych elementów funkcjonalnych:
– sali kameralnej wraz z zapleczem scenicznym i holem wejściowym;
– wielofunkcyjnej powierzchni wystawienniczej;
– sali kinowo – widowiskowej.

Obszar sali kameralnej pełni trzy podstawowe funkcje:
– sala prób scenicznych z fosą orkiestry o parametrach identycznych jak fosa orkiestry sceny głównej;
– sala teatralna;
– sala kinowa o pojemności około 500 widzów.

W celu uzyskania odpowiedniej przestrzeni dla prób scenicznych część widowni realizowana jest w formie składanych trybun w kieszeń zlokalizowaną na tylnej ścianie sali. Ponadto sala zaopatrzona jest w system sztankietów uruchamianych elektrycznie pokrywających powierzchnię sali w obrysie prób scenicznych i fosy orkiestry.

Obiekt zawiera w sobie podnośnik służący do transportu elementów przestrzeni wystawienniczej obsługujący trzy poziomy – parter, część podziemną i przestrzeń wystawienniczą w poziomie holu Opery.

Wielofunkcyjna powierzchnia wystawiennicza tworzona jest przez jednoprzestrzenne wnętrze, w którym jedynymi elementami pionowymi są słupy. Powierzchnia, poprzez system gniazd w posadzce i na stropach, możliwa jest do dowolnej aranżacji; system szynoprzewodów umożliwia praktyczne dowolne umieszczenie oświetlenia, monitorów lub komputerów.

Sala kinowo – widowiskowa posiada stałe pochylenie widowni, z charakterystyką odpowiednią dla sal kinowych. Sala zaopatrzona jest w profesjonalną kabinę projekcyjną, profesjonalny ekran oraz nagłośnienie. Układ funkcjonalny sali umożliwia także występy typu recitale, drobne formy muzyczne; sala może być wykorzystywana na potrzeby konferencji, zebrań, zjazdów. Przy wyposażeniu sali w mobilny sprzęt do głosowania wachlarz sposobów jej wykorzystywania zostanie dodatkowo poszerzony.

KB

Zdjęcia (2)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu Bydgoski Portal Internetowy Bydgoszcz.COM, którego właścicielem jest firma MPI.PL z siedzibą w Bydgoszczy, ul. Stary Rynek 5 jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe