Czym jest ekofilozofia, dowiesz się podczas MÓZG Festivalu!

  • 13.10.2017, 12:46 (aktualizacja 13.10.2017 13:04)
  • KB
Czym jest ekofilozofia, dowiesz się podczas MÓZG Festivalu! KB
Trwa trzynasta edycja MÓZG Festivalu w Bydgoszczy. Już w poniedziałek (16.10) drugą część kursu nt. filozofii dla ekodebiutantów poprowadzi prof. dr hab. Andrzej Papuziński oraz prof. dr hab. Włodzimierz Tyburski.

Wzorem profesora Leszka Kołakowskiego zapraszamy państwa na cykl 2 spotkań „mini wykładów o maxi sprawach”. Na tych ekstremalnie ciekawych wydarzeniach dowiemy się czym jest ekofilozofia na czym polega etyka ekologiczna oraz jaki jest sens życia wg ekofilozofów.

Czy jednostka może odmienić świat? Czy filozofia jest w stanie zmienić rzeczywistość? Czy ekofilozofia jest szansą na uratowanie Ziemi? Czym jest ekofilozofia i etyka ekologiczna? Dlaczego człowiek powinien zmienić swój stosunek do natury? Co sprawia, że współczesna cywilizacja jest zagrożeniem dla człowieka i ekosfery? Jakie argumenty wysuwa ekofilozofia? Czy etyka ochrony zwierząt jest etyką ekologiczną? Czy ochrona środowiska przyrodniczego ma związek ze sprawiedliwością społeczną i wzrostem gospodarczym? Na te i podobne pytania spróbują odpowiedzieć Profesorowie Włodzimierz Tyburski i Andrzej Papuziński podczas spotkań z uczestnikami Festiwalu.

Andrzej Papuziński
Filozof i socjolog; profesor w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, kierownik Zakładu Polityki Zrównoważonego Rozwoju; autor 4 monografii i ok. 110 artykułów naukowych, redaktor i współredaktor 8 prac zbiorowych; laureat nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za książkę Życie – Nauka – Ekologia. Prolegomena do kulturalistycznej filozofii ekologii; zainteresowania profesjonalne ewoluowały od filozofii religii, przez katolicką teorię kultury i – następnie – przez współczesne filozoficzne stanowiska w dziedzinie filozofii kultury, po filozofię ekologii i etykę ekologiczną, zagadnienie edukacji ekologicznej oraz politykę ochrony środowiska ze szczególnym uwzględnieniem zasady zrównoważonego rozwoju.

Włodzimierz Tyburski
Filozof i socjolog; profesor w Instytut Filozofii i Socjologii, Zakład Filozofii Moralności i Etyki Globalnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zainteresowania naukowe:
Filozofia polska XIX i XX wieku na tle filozofii europejskiej, historia etyki polskiej XV-XX wiek, aksjologia i etyka społeczna, bioetyka, filozofia ekologiczna, etyka i estetyka środowiskowa ekoteologia ekopsychologia, ekopedagogika, filozoficzne, aksjologiczne (etyczne, estetyczne), edukacyjne aspekty zrównoważonego rozwoju (Sustainable Development)

Najważniejsze publikacje:
Dyscypliny humanistyczne i ekologia. Wydawnictwo Naukowe UMK Toruń 2013; Henryk Skolimowski on Ecological Culture, /in:/ Dialoque and Universalism 2013 No. 4;
Zasady kształtowania postaw sprzyjających wdrażaniu zrównoważonego rozwoju, Wydawnictwo Naukowe UMK Toruń, 2011;
Henryk Elzenberg – Axiology, Ethics and the Philosophy pf Cuture, red. Dialoque and Universalizm 8-9/2009;
Philosophical and axiological assumption of sustainable develeopment education. /in:/ Towards the Theory of sustainable Development. 2007. Origin and Development of Ecological Philosophy and Environmental Ethics and Their Impact on the Idea of Sustainable Development. /in:/ Sustainable Development 2008,
Elzenberg. Myśli i Ludzie. Warszawa 2006;
Julian Ochorowicz. Meandry pozytywizmu. Toruń 2004;
Filozofia moralna w Wilnie. Toruń 2004;
Historia Filozofii i Etyka do współczesności. Źródła i komentarze. Współautorzy: A. Wachowiak i R. Wiśniewski. Podręcznik akademicki Toruń 2002;
Myśl etyczna w Polsce od XVI do XIX wieku. Toruń 2000.

Klub MÓZG, wstęp wolny

Start: 18:30.

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.

Pozostałe