Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

W szpitalu im. Biziela dowiesz się, czy masz zdrowe jelita

Bezpłatne prelekcje gastrologów, dietetyka, psychologa i farmaceuty, poradniki i inne wydawnictwa oraz spotkanie z chorymi i ich bliskimi – w sobotę 7 października o godz. 10 w Szpitalu Uniwersyteckim nr 2 im. Biziela w Bydgoszczy odbędzie się Dzień Edukacji o nieswoistych zapaleniach jelita.
W szpitalu im. Biziela dowiesz się, czy masz zdrowe jelita

Autor: Materiały prasowe

U 24-letniego Daniela zaczęło się klasycznie: silny ból brzucha, gorączka i biegunka. Trafił do szpitala. Diagnoza – choroba Leśniowskiego-Crohna (ch. L-C). Po kilku miesiącach był chudy jak kościotrup. Choroba wciąż nie odpuszczała. Z powodu dolegliwości w drodze do pracy opracował sobie mapę toalet. Po piętnastu latach ma na koncie kilkadziesiąt pobytów w szpitalu i operację usunięcia fragmentu jelita cienkiego.

W Polsce może być nawet 100 tys. osób z nieswoistymi zapaleniami jelita (NZJ): chorobą Leśniowskiego-Crohna
i wrzodziejącym zapaleniem jelita grubego. Większość chorych to młodzi ludzie. NZJ jest nieuleczalne, ma okresy remisji, kiedy chory czuje się dobrze i zaostrzeń. Pacjenci często przechodzą operacje usunięcia fragmentu lub całego jelita. Dla wielu z nich choroba oznacza niepełnosprawność i wykluczenie społeczne. Wstydliwe objawy (biegunka, nawet do 20 stolców dziennie) często sprawiają, że boją się wyjść z domu.

To właśnie dla chorych i ich najbliższych oraz wszystkich zainteresowanych Towarzystwo „J-elita” organizuje w najbliższą sobotę w Bydgoszczy Dni Edukacji o nieswoistych zapaleniach jelita. - Spotkanie ze specjalistami zajmującymi się pomocą osobom z NZJ jest doskonałą okazją do zdobycia wiedzy o chorobie i jej leczeniu. Można na nim poznać również innych pacjentów, którzy chętnie dzielą się doświadczeniem na temat życia z chorobą - mówi Agnieszka Gołębiewska, prezes Towarzystwa Wspierania Osób z Nieswoistymi Zapaleniami Jelita „J-elita", a prywatnie mama dwóch nastoletnich córek z ch. L-C.

Spotkanie odbędzie się 7 października o godz. 10.00 w Sali Narad Szpitala Uniwersyteckiego nr 2 im. Biziela
w Bydgoszczy przy ul. Ujejskiego 75
. Organizatorzy proszą tylko o wcześniejsze potwierdzenie przybycia - e-mail: [email protected]

Wykłady poprowadzą:

Dietetyk Agnieszka Augustyniak: „Żywność suplementy diety  w leczeniu NZJ”; farmaceuta Ariel Liebert: „Będąc świadomym pacjentem – jakie niebezpieczeństwa czają się na aptecznych półkach”, gastrolog dr hab. n. med. Maria Kłopocka: „Szczepienia a NZJ”, psycholog  dr n. hum. Martyna Głuszek-Osuch: „Odzyskać radość życia czyli o psychoterapii w depresji”, gastrolog prof. Grażyna Rydzewska (prezes Polskiego Towarzystwa Gastroenterologii): „Model zintegrowanej opieki nad pacjentem z NZJ”.

Towarzystwo „J-elita” powstało w 2005 r. z inicjatywy chorych i rodziców dzieci cierpiących na NZJ, jest organizacją pożytku publicznego. Obecnie ma ponad 2 tys. członków i oddziały w 12 województwach. Organizuje m.in. obozy i turnusy rehabilitacyjne dla chorych dzieci i ich rodziców, wydaje kwartalnik „J-elita”, poradniki, pomaga niezamożnym chorym w zakupie leków.


Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
słabe opady deszczu

Temperatura: 3°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1010 hPa
Wiatr: 19 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
Ostatnie komentarze
Reklama
News will be here
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama