Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

Kawa do ekspresu - czy można wybrać najlepszą?

Kupno najlepszej kawy do ekspresu bywa naprawdę trudne. Nie dlatego, że wybór w sklepach jest ograniczony. O nie! Wystarczy, że zajrzymy do jakiegokolwiek sklepu na bydgoskim osiedlu lub wybierzemy się do centrum handlowego, a staniemy przed półką pełną kaw mielonych, ziarnistych, rozpuszczalnych czy w kapsułkach. Chodzi o to, że każdy lubi co innego. Niektórzy cenią mocne, smoliście czarne espresso, inni wolą przez cały dzień raczyć się słabą kawą z dużą ilością mlecznej pianki. Są jednak zasady doboru kawy, które obowiązują na całym świecie i gwarantują, że zbliżymy się do kawy idealnej.
Kawa do ekspresu - czy można wybrać najlepszą?

Ziarnista czy mielona?

Ekspresy przelewowe, ciśnieniowe czy kapsułkowe wymagają zmielonej kawy. Kawę jednak można mielić samemu w młynku, można kupić zmieloną i zapakowaną w hermetycznie zamknięte opakowanie lub zdecydować się na używanie ekspresu, który będzie mielił całe ziarna i z nich dopiero przygotowywał napar. W przypadku kaw mielonych już na etapie pakowania przez producenta trzeba wybierać kawę wysokiej jakości, sprawdzać termin przydatności do spożycia oraz przechowywać ją w bardzo dobrze uszczelnionym opakowaniu. Jeszcze lepiej jest, gdy kawę mielimy na bieżąco samodzielnie, bo wtedy jest niezwykle aromatyczna. Jednak nawet najwięksi koneserzy muszą przyznać, że bywa to niezwykle pracochłonne i nie zawsze jest na to czas. Stąd taka popularność kaw mielonych albo rozpuszczalnych. W przypadku ekspresów z młynkiem uważać jednak trzeba na wszystkie kawy aromatyzowane. W tym przypadku producenci, aby nadać ziarnom kawy odpowiedni smak i zapach, ziarna pokrywają warstwą tłuszczu, a ten osadzać się może na młynku i powodować ich uszkodzenie. Dlatego osoby, które uwielbiają kawy z aromatem orzechowym, waniliowym czy “irish”, muszą w takim przypadku z nich zrezygnować albo zdecydować się na dolewanie do gotowego naparu słodkiego syropu. Inną kawę kupuje się też do ekspresu przelewowego, a inną do ciśnieniowego. Kawa do ekspresu przelewowego wypalana jest w bardzo wysokiej temperaturze, a następnie chłodzona parą wodną. Kawa do ekspresu parzącego pod ciśnieniem wypalana jest dłużej, ale w niższej temperaturze, dzięki czemu ma w sobie więcej aromatu i słodyczy, czyli jest bliższa kawie idealnej. Smakowe inspiracje znajdziesz na stronie https://www.dolce-gusto.pl/flavours.

Czy poznasz skąd ta kawa?

Sama jakość kawy zależy też od tego, w jaki sposób, gdzie i z jakich ziaren została wyhodowana. Tutaj zwykle mowa jest o dwóch rodzajach kawy: arabice i robuście. Arabika jest trudniejsza w uprawie, mniej odporna na zmiany temperatur czy szkodniki, rośnie w wyższych (ponad 1000 m n.p.m.) partiach plantacji, stąd też jest droższa. Warto jednak zapłacić za nią więcej, bo jej smak jest wyjątkowy. Na smak kawy wpływa też klimat i przyroda, w jakich kawowce są uprawiane, dlatego miłośnik kawy pozna, czy ziarna kawy przyjechały z Brazylii, czy może z Indonezji…

Lepsza jest też kawa, którą zbiera się ręcznie. Smak naparu zależy bowiem także od tego, czy ziarna dojrzały i uzyskały odpowiednią wielkość oraz smak. Ziarna zbierane maszynowo mają różny stopień dojrzałości, bo tylko pracownik plantacji dokładnie przygląda się ziarnom, które zbiera. Oczywiście ręczne zbieranie także podnosi cenę kawy. Zebrane ziarna później obierane są z łupin na dwa sposoby: leżą na słońcu lub są płukane. Lepsze smakowo są ziarna, które płukane są w specjalnych basenach, bo podczas obróbki delikatnie fermentują, przez co mają lepsze walory smakowe.

Z mlekiem, a może espresso?

Oczywiście nie sposób sprawdzić smaku wszystkich kaw produkowanych na świecie. Jednak to, co oferują sklepy w naszym mieście, w zupełności wystarczy, by znaleźć kawę idealną dla siebie. Warto się jednak najpierw zastanowić czy wolimy latte, a może cappuccino, espresso czy americano? Domowa kawa z mlekiem zazwyczaj smakuje najlepiej, gdy ma w sobie domieszkę robusty. Zaletą tańszej robusty jest nuta czekoladowa lub orzechowa, która świetnie współgra z mlekiem. Dodatkowo to na powierzchni robusty częściej pojawia się gęsta, kremowa pianka, a sama kawa ma jedwabistą konsystencję. Takich wymogów nie mają miłośnicy espresso, którzy bardziej jednak cenią delikatną arabikę.

Duży wybór kaw jest nie tylko domeną ekspresów kolbowych czy automatycznych, ale także kapsułkowych https://www.dolce-gusto.pl/flavours Coraz więcej osób przekonuje się do prostych i szybkich rozwiązań, jednocześnie ceniąc sobie wysoką jakość gotowej kawy. Cechą kaw do ekspresu kapsułkowego jest ich dokładny opis oraz odpowiedni dobór mielonych ziaren, idealny do wybranego gatunku kawy lub innego napoju (np. tea latte lub kakao), co znacznie ułatwia przygotowanie filiżanki aromatycznej kawy. Umożliwia także zaparzenie kawy o wybranej intensywności: espresso, lungo czy mocca, albo aromacie: karmel, kakao, wanilia i inne. W ten sposób nawet kompletny laik może szybko przygotować filiżankę gorącej kawy według oczekiwań swoich gości albo klientów, jeśli posługuje się nim w biurze. Oczywiście, ze względu na sposób przygotowywania kawy, każda porcja jest kawą mieloną, ale zamkniętą w małej, hermetycznie zamkniętej kapsułce, stąd długa świeżość takiej kawy i aromat nieustępujący kawie świeżo zmielonej.

 

Artykuł sponsorowany


Podziel się
Oceń

zachmurzenie małe

Temperatura: 8°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1004 hPa
Wiatr: 9 km/h

STARY RYNEK

ReklamaNajszybszy hosting dla Twojego WordPressa
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
News will be here
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama