Przejdź do głównych treściPrzejdź do wyszukiwarkiPrzejdź do głównego menu
Reklama Centrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych

O tym, jak ważne są pozostałości kulturowe dowiemy się podczas Europejskich Dni Dziedzictwa w kujawsko-pomorskim

„Krajobraz dziedzictwa – dziedzictwo krajobrazu” – tak brzmi myśl przewodnia tegorocznej 25. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa. Motto jest ściśle powiązane z kampanią społeczną Narodowego Instytutu Dziedzictwa i Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego pt. „Krajobraz mojego miasta”.
O tym, jak ważne są pozostałości kulturowe dowiemy się podczas Europejskich Dni Dziedzictwa w kujawsko-pomorskim

Autor: KB archiwum

- Wspólny mianownik jubileuszowych Europejskich Dni Dziedzictwa oraz kampanii społecznej ma podkreślać szczególne znaczenie związków dziedzictwa i krajobrazu. Poprzez lokalne wydarzenia w ramach EDD pragniemy zwrócić uwagę mieszkańców województwa kujawsko-pomorskiego na kulturową i historyczną wartość przestrzeni wsi i miast, architektury, parków, ulic i innych miejsc publicznych. Chcemy, aby lepsze rozumienie najbliższego otoczenia skłaniało do otaczania go opieką i wprowadzania w nim korzystnych zmian. – Mówi prof. Małgorzata Rozbicka, dyrektor Narodowego Instytutu Dziedzictwa.

Motyw przewodni tegorocznej edycji EDD realizuje ideę kampanii „Krajobraz mojego miasta”, której zasadniczym celem jest budowanie świadomości, jak pozytywnie wpływać na kształtowanie się przestrzeni miejskiej i dlaczego warto to robić. Obok diagnozowania problemów przestrzeni miast, wartością kampanii jest także wskazywanie udanych przykładów modernizacji przestrzeni publicznej, dobrych praktyk w dbaniu o wspólne otoczenie i korzyści, jakie może odnieść lokalność z rozważnego zarządzania dziedzictwem.

Wydarzenia w ramach 25. Europejskich Dni Dziedzictwa są rozwinięciem postulatów kampanii. Przykładowo 9 września mieszkańcy Chełmna będą mieli okazję wziąć udział w spacerze tematycznym „Panorama zewnętrzna i wewnętrzna Chełmna jako wartość kulturowa”. Spacer poprowadzi prof. Marek Zieliński, dyrektor Instytutu Historii i Stosunków Międzynarodowych UKW w Bydgoszczy. Stare Miasto w Chełmnie jest od 2005 roku wpisane na listę Pomników Historii dzięki zachowanej do dziś od czasów średniowiecznych, czytelnej strukturze przestrzennej. Spacer będzie okazją do lepszego poznania tego obszaru, jego cennych zabytków i kulturowej wartości.

Również 9 września mieszkańcy Żnina będą mieli okazję poznać dziedzictwo swojego miasta z lat 20-tych i 30-tych podczas spaceru z przewodnikiem. Na podstawie lokalnych historii opisanych w miejskiej prasie stworzona została współczesna opowieść o mieście sprzed niemal 100 lat. Podczas spaceru jego uczestnicy odwiedzą dawne zakłady, sklepy, kawiarnie i instytucje, by poczuć atmosferę dawnego Żnina i porównać ją z dzisiejszym klimatem miasta.

Z kolei w Laskowicach 17 września będzie można skorzystać z dnia otwartego w XIX-wiecznym parku. Historyczny park w Laskowicach to założenie krajobrazowe z pozostałościami po pałacu rodziny Gordonów. W ramach spotkania zebrani będą mieli okazję poznać koncepcję rewaloryzacji parku opracowaną przez specjalnie powołany zespół przy Nadleśnictwie Dąbrowa.

To tylko wybrane wydarzenia z tego regionu! Pełną informację o tym, co będzie się działo podczas tegorocznych Europejskich Dni Dziedzictwa w województwie kujawsko-pomorskim znajdziecie na stronie: www.edd.nid.pl

Na wszystkie wydarzenia wstęp bezpłatny.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa w Polsce jest Narodowy Instytut Dziedzictwa.

Kujawsko-pomorskie zaprasza na EDD!



Podziel się
Oceń

Napisz komentarz
Komentarze
zachmurzenie małe

Temperatura: 6°CMiasto: Bydgoszcz

Ciśnienie: 1005 hPa
Wiatr: 7 km/h

STARY RYNEK

ReklamaCentrum Doskonalenia Umiejętności Egzaminacyjnych
ReklamaBydgoszcz na YouTube - Oficjalnie!
Reklama
Reklama
NAPISZ DO NAS

Jeśli masz interesujący temat, który możemy poruszyć lub byłeś(aś) świadkiem ważnego zdarzenia - napisz do nas.

Reklama