Jaka wkrętarka do domu?

 • 31.08.2017, 15:15 (aktualizacja 04.09.2017 14:43)
 • Grupa Tipmedia
Jaka wkrętarka do domu?
Remont, prace naprawcze, montaż mebli i innych elementów wystroju – do realizacji tego typu zadań często potrzebna jest wkrętarka. Pozwala zdecydowanie skrócić czas wykonywanych prac, a także zwiększyć nasze możliwości. Konieczny jest jednak wybór właściwego modelu urządzenia. Tych natomiast jest sporo. Wystarczy odwiedzić sklep ze sprzętem budowlanym, by przekonać się, że oferta produktowa jest bardzo szeroka. Oznacza to więc, że przed dokonaniem ostatecznego wyboru, konieczne jest przeanalizowania wszystkich dostępnych opcji.

Typy wkrętarek

Zaczniemy od sprawy najważniejszej, a więc krótkiego zdefiniowania dostępnych na rynku typów urządzeń. Są one zróżnicowane przede wszystkim pod względem zasilania oraz sposobu pracy:

 • wkrętarki sieciowe – standardowe urządzenia elektryczne, które są podłączane do gniazdkach. Zazwyczaj cechują się wysokimi parametrami technicznymi (pod tym względem przewyższają modele dysponujące własnym źródłem zasilania) oraz możliwością nieprzerwanej pracy. Ich podstawową wadą jest jednak to, że są one ograniczone długością kabla. Podczas zakupu wkrętarek sieciowych, sprawdźmy więc, jak długi jest przewód – oczywiście zawsze można skorzystać z przedłużacza, jednak spowoduje on obniżenie napięcia,
 • wkrętarki akumulatorowe – posiadają wbudowaną baterię, dzięki której mogą być wykorzystywane wszędzie. To właśnie ich mobilność sprawia, że są tak często wybierane przez domowych majsterkowiczów. Przy zakupie sprawdźmy jednak, jak pojemny jest akumulator i czy może zostać on wymieniony. Producenci bardzo często dołączają do zestawu dodatkową baterię, co zdecydowanie rozszerza nasze możliwości. Jeden akumulator posłuży nam do wykonywania aktualnych zadań, podczas gdy drugi zostanie podłączony do ładowania.

Wkrętarka akumulatorowa wyróżnia się zazwyczaj nieco mniejszą mocą niż modele sieciowe, co w pewnych sytuacjach nieco ogranicza nasze możliwości. Pamiętać należy również o tym, że wyróżniamy wkrętarki o różnym napięciu – zazwyczaj mieści się ono w przedziale od 3,6 do 18 V,

 • wkrętarki niestandardowe – mowa w tym miejscu o urządzeniach pozwalających na realizację innych zadań niż wkręcanie i wykręcanie wkrętów. Na rynku dostępne są bowiem modele z nakładkami do mieszania, szlifowania i czyszczenia. Bardzo popularne są także wiertarko-wkrętarki.

Najważniejsze parametry

To, jaka wkrętarka okaże się najodpowiedniejsza zależy jednak przede wszystkim od parametrów technicznych, które zdradzają możliwość poszczególnych urządzeń. Na co warto zwrócić szczególną uwagę?

 • Moment obrotowy – określa on, z jaką dokładnie siłą i na jaką głębokość będą wkręcane wkręty. Ma to bezpośrednie przełożenie na rodzaj materiału, w którym jesteśmy w stanie pracować. Wkrętarki o niskim momencie obrotowy pozwolą nam jedynie na tak zwane wkręcanie miękkie, na przykład w drewnie. Wysoki moment obrotowy i wkręcanie twarde zagwarantuje nam natomiast wykorzystanie szczególnie mocnych tworzyw.
 • Moc – przekłada się na możliwości wkrętarki. Modele o słabej mocy bardzo szybko się przegrzewają, są też w stanie pracować tylko z niewielkimi wkrętami i w miękkich materiałach. Wszystko to sprawia, że nie należy bagatelizować tego parametru.
 • Biegi – dobrej jakości wkrętarki podczas pracy wykorzystują dwa biegi, dzięki którym możemy określić, z jaką mocą będą one pracowały.
 • Obudowa – chodzi o jej kształt. Pod tym względem wyróżniamy urządzenia przypominające literę T, które posłużą przede wszystkim do wkręcania śrub i wkrętów, oraz P – kształt ten przyjmują wiertarko-wkrętarki.
 • Czas pracy – jest to parametr związany z pojemnością akumulatorów wykorzystywanych wkrętarkach. Warto sprawdzić również, ile czasu potrzeba, aby bateria została w pełni naładowana.
 • Waga – wbrew pozorom, ma ona spore znaczenie. W przypadku zbyt ciężkich wkrętarek, nasze możliwości są nieco ograniczone. Niemożliwe okaże się bowiem wykorzystanie ich przy użyciu wyłącznie jednej ręki.

Dodatkowe funkcje i wyposażenie

Na koniec warto jeszcze wymienić wszystkie istotne dodatki, które sprawiają, że praca z wkrętarką staje się sprawniejsza, szybsza i bezpieczniejsza.

 • Dodatkowy akumulator – dzięki niemu nie jesteśmy ograniczeni pojemnością jednej baterii. Zawsze należy jednak pamiętać o wcześniejszym naładowaniu chociaż jednego akumulatora.
 • Walizka.
 • Lampka – pozwala oświetlić zaciemnione miejsca.
 • Szybka ładowarka – na rynku dostępne są modele, które ładują baterię w kilkadziesiąt minut.
 • Ochrona silnika – mowa o wszystkich mechanizmach zabezpieczających silnik przed przegrzaniem i wpływem czynników zewnętrznych.

Artykuł sponsorowany

Grupa Tipmedia
Podziel się:
 

Pozostałe