Masz pomysł na film z Bydgoszczą w tle? Zgłoś się do II etapu programu Bydgoska Tożsamość Filmowa!

  • 12.06.2017, 18:54
  • KB
Masz pomysł na film z Bydgoszczą w tle? Zgłoś się do II etapu programu Bydgoska Tożsamość Filmowa! archiwum
Do 25 lipca trwa nabór projektów scenariuszowych do drugiego etapu BTF. Na zwycięzców czekają stypendia w wysokości 10 tys. zł. Tymczasem w organizującym BTF, Miejskim Centrum Kultury w Bydgoszczy, rozpoczyna się niedługo cykl warsztatów dla triumfatorów pierwszego etapu programu. Poprowadzą je cenieni wykładowcy ze szkoły Wajdy Filip Marczewski i Maciej Sobieszczański.

Warsztaty odbędą się w dniach 26 – 30 czerwca. W tym roku po raz pierwszy, BTF nie dofinansowywała filmów, ale przyznawała stypendia na napisanie scenariusza filmu dziejącego się w Bydgoszczy.

Bitbay 3.0 nadchodzi !

Kto wygrał pierwszy etap?

Stypendystami pierwszego etapu zostali: Bartosz Konstrat z filmem "Nasi bogowie noszą ortalionowe kurtki i kolekcjonują porysowane płyty winylowe", Agnieszka Magdalena Podkówka z filmem "Pokrzywy nad Brdą", Anna Furmanowicz z filmem "Proces bydgoski" i Arkadiusz Biedrzycki z filmem "We własnej osobie". Tytuł wolnego słuchacza z możliwością udziału w warsztatach otrzymał Jan Giedrojć z filmem "Asparagus".

Łącznie zgłoszono 25 projektów. O wyborze najlepszych decydowała Komisja w składzie: Łukasz Orbitowski – pisarz i eseista, Remigiusz Zawadzki – kurator pracowni Kina MCK i Arkadiusz Hapka – pomysłodawca i koordynator projektu BTF.

Czas na etap drugi

Ale to nie koniec tegorocznego BTF! Podczas drugiego etapu programu rozdane zostaną dwa stypendia w wysokości: 10 000 zł, ufundowane przez MCK. Obaj stypendyści otrzymają też prawo do udziału w tygodniowych warsztatach z profesjonalnym tutorem (planowany tutor to Maciej Sobieszczański).

Aby zakwalifikować się do II etapu, należy złożyć scenariusz w formie pełnego tekstu – tzw. „pierwszego draftu”. Oczywiście, scenariusz oparty o tematykę bydgoską. Zakończenie naboru nastąpi 17 lipca, a 25 lipca ogłoszone zostaną wyniki. Warsztaty zwycięzców odbędą się na przełomie sierpnia i września (5 dni zajęć). Wnioski do drugiego etapu należy przesyłać na adres: wnioski.btf@mck-bydgoszcz.pl

Trzeba dodać, że drugi etap jest samodzielnym naborem. Nie jest w związku z tym przeznaczony jedynie dla zwycięzców etapu I. Oczywiście mogą oni startować w II etapie, ale na takich samych zasadach, co inni kandydaci. Zwycięzcę całego programu Bydgoska Tożsamość Filmowa 2017 (łącznie z etapów I i II) poznamy 17 listopada. Uroczystość połączona będzie z obchodami 15-lecia WAJDASCHOOL .

15 celnych strzałów

Do tej pory, BTF wsparło produkcję 15 różnych filmów. Głównie to obrazy dokumentalne, w tym np. "Koniec świata" w reżyserii Moniki Pawluczuk nagradzany na wielu festiwalach w kraju i za granicami (na końcu tego tekstu znajduje się szersza informacja o sukcesach BTF w Krakowie).

Po sukcesie tej formuły, w roku 2017 twórcy programu postanowili rozpocząć budowę bazy scenariuszy do filmów z Bydgoszczą w tle . „Mamy wrażenie, że te działania są dobrym początkiem do stworzenia filmów i seriali telewizyjnych, w których nasze miasto będzie grało główną rolę. Bydgoszcz do tej pory była całkowicie pomijana jako miejsce opowiadania filmowych historii” – mówi Arkadiusz Hapka, pomysłodawca BTF.

Faktycznie, poza jednym filmem "Sąsiedzi" w reżyserii Aleksandra Ścibor-Rylskiego, o mieście mówi jedynie średniometrażowy dokument „Bydgoszcz od świtu do zmierzchu” z 2013 roku. Notabene wsparty także przez program BTF.

Znaczenie BTF podnosi niewątpliwie fakt, że partnerem strategiczny programu jest Mistrzowska Szkoła Reżyserii Filmowej Andrzeja Wajdy – Wajdaschool. Warsztaty dla zwycięzców obu etapów BTF poprowadzą filmowcy i cenieni pedagodzy tej szkoły Maciej Sobieszczański („Performer”, „Zgoda”) i Filip Marczewski („Melodramat”, „Bez wstydu”).

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe