Miejskie Wodociągi rozpoczynają modernizację sieci deszczowej

  • 16.03.2017, 13:51 (aktualizacja 16.03.2017 14:04)
  • KB
Miejskie Wodociągi rozpoczynają modernizację sieci deszczowej MWiK
Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy dostały pieniądze unijne. Zaczynają porządkować i modernizować kanalizację deszczową w Bydgoszczy. O potrzebie uporządkowania kanalizacji deszczowej w Bydgoszczy mówili od dawna. Wielokrotnie pokazywali jak w jak złym stanie jest kanalizacja deszczowa i jakie ten stan rodzi konsekwencje dla mieszkańców Bydgoszczy. Ulice zamieniające się w rwące potoki, zalane piwnice i nieruchomości, zniszczone ogródki, brodzący po kałużach bydgoszczanie.

W  wieloletnim planie działań Miejskie Wodociągi zakładały, że po uporządkowaniu systemu wodociągowego i systemu kanalizacji sanitarnej, rozbudowa i modernizacja kanalizacji deszczowej będzie kolejnym naturalnym krokiem w tym porządkowaniu.


Pracownicy i eksperci z wielu działów MWiK przez lata pracowali nad tym, jak zaradzić, by bydgoszczanie nie musieli już borykać się z uciążliwymi skutkami niesprawnego systemu odwodnienia miasta. W efekcie wspólnej wytężonej pracy powstał projekt modernizacji kanalizacji deszczowej w mieście pn. Budowa i przebudowa kanalizacji deszczowej i dostosowania sieci kanalizacji deszczowej do zmian klimatycznych, na terenie miasta Bydgoszczy”. Miejskie Wodociągi wystąpiły w trybie konkursowym, w pierwszym naborze, w październiku ubr. o dofinansowanie tego projektu. Nasz wniosek o unijne dofinansowanie w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko jest jednym z siedmiu projektów, które przeszły pozytywnie weryfikację przez resort. Prócz Bydgoszczy dofinansowanie otrzymują: Zielona Góra, Częstochowa, Gliwice, Gdynia, Sopot oraz na liście rezerwowej - Gdańsk.
Z niecierpliwością czekali na końcowy, decydujący etap weryfikacji, w wyniku której projekt złożony przez bydgoskie Wodociągi miał się znaleźć na liście inwestycji, które uzyskają finansowe unijne wsparcie. I z przyjemnością informujemy, że taka decyzja zapadła! Przystępują zatem do realizacji kolejnego, pionierskiego, innowacyjnego projektu, który będzie służył Bydgoszczy i mieszkańcom przez następne dziesiątki lat.

W ramach zadania zostaną wybudowane nowe kanały deszczowe. Gruntowna renowacja, przebudowa i oczyszczenie zostanie przeprowadzona na ponad 90 km istniejących kanałów, wybudowanych zostanie ok 14 km nowych kanałów deszczowych. Inwestycja obejmuje także m. in. budowę zbiorników retencyjnych (66 szt.), oczyszczalni ścieków deszczowych i budowę urządzeń umożliwiających oczyszczenie i zagospodarowanie wody deszczowej na terenach zielonych.


Niewydolna kanalizacja deszczowa to problem, z którym borykają się wszystkie miasta w Polsce. Zaniedbania w tym zakresie sięgają kilkudziesięciu lat. Inwentaryzacja przeprowadzona w mieście przez bydgoskie wodociągi pokazała, że miejscami istniejąca sieć kanalizacji deszczowej w 60-70 proc. jest niedrożna. Powoduje to zalewania i podtapiania budynków i nieruchomości, uszkodzenia i zniszczenia dróg czy torowisk tramwajowych, a także utrudnienia komunikacyjne. Po przeprowadzeniu modernizacji sieci znikną tego typu problemy. Najbardziej istotne w bydgoskim projekcie jest to, że uwzględniono w nim modernizację sieci w całym mieście, co oznacza, że kompleksowo zostanie uporządkowany problem deszczówki.

Wartość całego projektu to 216, 55 mln zł

KB
Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (1)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.
Olgierd
Olgierd 20.03.2017, 14:20
I bardzo dobrze, popieram, takie inwestycje są ważne dla mieszkańców.

Pozostałe