Czym jest ekofilozofia, dowiesz się podczas MÓZG Festivalu!

  • 13.10.2017, 12:46 (aktualizacja 13.10.2017 13:04)
  • KB
Czym jest ekofilozofia, dowiesz się podczas MÓZG Festivalu! KB
Trwa trzynasta edycja MÓZG Festivalu w Bydgoszczy. Już w poniedziałek (16.10) drugą część kursu nt. filozofii dla ekodebiutantów poprowadzi prof. dr hab. Andrzej Papuziński oraz prof. dr hab. Włodzimierz Tyburski.

Wzorem profesora Leszka Kołakowskiego zapraszamy państwa na cykl 2 spotkań „mini wykładów o maxi sprawach”. Na tych ekstremalnie ciekawych wydarzeniach dowiemy się czym jest ekofilozofia na czym polega etyka ekologiczna oraz jaki jest sens życia wg ekofilozofów.

Bitbay 3.0 nadchodzi !

Czy jednostka może odmienić świat? Czy filozofia jest w stanie zmienić rzeczywistość? Czy ekofilozofia jest szansą na uratowanie Ziemi? Czym jest ekofilozofia i etyka ekologiczna? Dlaczego człowiek powinien zmienić swój stosunek do natury? Co sprawia, że współczesna cywilizacja jest zagrożeniem dla człowieka i ekosfery? Jakie argumenty wysuwa ekofilozofia? Czy etyka ochrony zwierząt jest etyką ekologiczną? Czy ochrona środowiska przyrodniczego ma związek ze sprawiedliwością społeczną i wzrostem gospodarczym? Na te i podobne pytania spróbują odpowiedzieć Profesorowie Włodzimierz Tyburski i Andrzej Papuziński podczas spotkań z uczestnikami Festiwalu.

Andrzej Papuziński
Filozof i socjolog; profesor w Instytucie Nauk Politycznych Uniwersytetu Kazimierza Wielkiego w Bydgoszczy, kierownik Zakładu Polityki Zrównoważonego Rozwoju; autor 4 monografii i ok. 110 artykułów naukowych, redaktor i współredaktor 8 prac zbiorowych; laureat nagrody Ministra Nauki i Szkolnictwa Wyższego za książkę Życie – Nauka – Ekologia. Prolegomena do kulturalistycznej filozofii ekologii; zainteresowania profesjonalne ewoluowały od filozofii religii, przez katolicką teorię kultury i – następnie – przez współczesne filozoficzne stanowiska w dziedzinie filozofii kultury, po filozofię ekologii i etykę ekologiczną, zagadnienie edukacji ekologicznej oraz politykę ochrony środowiska ze szczególnym uwzględnieniem zasady zrównoważonego rozwoju.

Włodzimierz Tyburski
Filozof i socjolog; profesor w Instytut Filozofii i Socjologii, Zakład Filozofii Moralności i Etyki Globalnej na Uniwersytecie Mikołaja Kopernika w Toruniu.

Zainteresowania naukowe:
Filozofia polska XIX i XX wieku na tle filozofii europejskiej, historia etyki polskiej XV-XX wiek, aksjologia i etyka społeczna, bioetyka, filozofia ekologiczna, etyka i estetyka środowiskowa ekoteologia ekopsychologia, ekopedagogika, filozoficzne, aksjologiczne (etyczne, estetyczne), edukacyjne aspekty zrównoważonego rozwoju (Sustainable Development)

Najważniejsze publikacje:
Dyscypliny humanistyczne i ekologia. Wydawnictwo Naukowe UMK Toruń 2013; Henryk Skolimowski on Ecological Culture, /in:/ Dialoque and Universalism 2013 No. 4;
Zasady kształtowania postaw sprzyjających wdrażaniu zrównoważonego rozwoju, Wydawnictwo Naukowe UMK Toruń, 2011;
Henryk Elzenberg – Axiology, Ethics and the Philosophy pf Cuture, red. Dialoque and Universalizm 8-9/2009;
Philosophical and axiological assumption of sustainable develeopment education. /in:/ Towards the Theory of sustainable Development. 2007. Origin and Development of Ecological Philosophy and Environmental Ethics and Their Impact on the Idea of Sustainable Development. /in:/ Sustainable Development 2008,
Elzenberg. Myśli i Ludzie. Warszawa 2006;
Julian Ochorowicz. Meandry pozytywizmu. Toruń 2004;
Filozofia moralna w Wilnie. Toruń 2004;
Historia Filozofii i Etyka do współczesności. Źródła i komentarze. Współautorzy: A. Wachowiak i R. Wiśniewski. Podręcznik akademicki Toruń 2002;
Myśl etyczna w Polsce od XVI do XIX wieku. Toruń 2000.

Klub MÓZG, wstęp wolny

Start: 18:30.

KB

Zdjęcia (1)

Podziel się:
Oceń:
  • TAGI:

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.


Pozostałe