Festiwal Prapremier: Sprawa. Dzieje się dziś - premiera

start 06.10.2018 godz. 19:00

Teatr Polski

koniec 06.10.2018 godz. 21:00

Lokalizacja: Bydgoszcz

Tytuł:Festiwal Prapremier: Sprawa. Dzieje się dziś - premiera
W dniu:Sobota 06 Październik 2018, 19:00 - 21:00
Miejsce :Teatr Polski
Kategoria:Spektakl
WWW:http://www.teatrpolski.pl

miejsce: mała scena
reżyseria
Martyna Majewska
obsada
reżyseria Martyna Majewska
adaptacja Martyna Majewska, Daria Sobik
dramaturgia Daria Sobik
scenografia i kostiumy Anna Haudek
muzyka Ina West
video VJ Emiko
inspicjent Adam Pakieła
obsada Dagmara Mrowiec-Matuszak, Małgorzata Witkowska, Paulina Wosik
na podstawie Sprawy Moniki Marii Morozowicz – Szczepkowska
teatr / producent
Teatr Polski Bydgoszcz
Trzy kobiety i on. Nieobecny Jureczek. Historia dość prosta – Monika, lekarka, chce domu i dziecka. Anna, architektka, skupia się na pracy i marzy o świętym spokoju. I jest jeszcze Antosia. Antosia z całą pewnością nie chce dziecka. Chociaż się go spodziewa.
Dziś o aborcji mówi się często i głośno – mówią środowiska feministycznie, medyczne, prawnicze, uniwersyteckie, duchowne i oczywiście ugrupowania polityczne. Mimo że temat eksploatowany jest od dziesiątek lat, w ostatnich czasach wypowiadanie się w kwestii aborcji zdaje się coraz bardziej stanowcze – nastąpił niemal nowy rozdział oświecenia, w którym każdy wie, jak powinno być. „Sprawa Moniki” jest projektem, który oddaje głos osobistej historii.
Dramat Morozowicz-Szczepkowskiej rozpoczął nurt kobiecego spojrzenia prezentowanego na deskach teatru. Powstały w 1933 roku tekst o silnie emancypacyjnym wydźwięku jest uznawany za jeden z pierwszych feministycznych tekstów w kraju. Przywracając głos zapomnianej autorce Teatr Polski nawiązuje do tradycji teatru opartego na społecznie aktualnych tematach, drążących trudne pytania i niedających jednoznacznych odpowiedzi.

 

Komentarze (0)

Dodanie komentarza oznacza akceptację regulaminu. Treści wulgarne, obraźliwe, naruszające regulamin będą usuwane.

Wysyłając komentarz akceptujesz regulamin serwisu _______. _________ z siedzibą w ________ jest administratorem twoich danych osobowych dla celów związanych z korzystaniem z serwisu. Zgodnie z art. 24 ust. 1 pkt 3 i 4 ustawy o ochronie danych osobowych, podanie danych jest dobrowolne, Użytkownikowi przysługuje prawo dostępu do treści swoich danych i ich poprawiania.